איבוד חוש טעם וריח


בהמשך העמוד 2 שאלות גולשים בנושא: איבוד חוש טעם וריח

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

2 שאלות גולשים בנושא » איבוד חוש טעם וריח


16/04/2014

איבוד חוש טעם וריח

שלום,אני סובלת מנזלת אלרגית וכתוצאה מהחרפה לפני מספר חודשים איבדתי גם את חוש הריח כמעט רובו חוץ מריחות ממש עזים, וכן גם 60% לפחות מחוש הטעם..לאחר ביקורים חוזרים ונשנים אצל רופאי א”אג לא ניתן לי מענה מועיל לנזלת האלרגית ולא להחזרת חושיי בחזרה. מה שניתן לי לצורך טיפול ולאחר הבחנה שיש סטיה באחת ממחיצות האף הוא לנקות את האף עם מי מלח בכל יום וסטראוידים שהרגשתי שהם גורמים למערכת העצבים שלי ולתגובות שלי להיות קצרות יותר.
אינני מעוניינת להתחיל ל”התמסר” לטיפול במחלה מבוקר עד ערב ולתת לכך לפגוע באיכות חיי מעבר למה שכבר זה נפגעתי. האם אפשר פשוט לחסן את עצמי נגד האלרגיה הקיימת חד פעמי בזריקות ולמנוע את כל השתלשלות הפגיעות החושים שלי..?

צוות האתר

שלום אריאלה, 

הטיפול במנגנוני האלרגיה, יהה זה התגובה באף, בעור בעיניים או אחר, היא בראש ובראשונה בתחום האלרגולוג ( רופא אלרגיה). הארלגולוג מנסה לברר את הגורמים לאלרגיה ולחלק מהחולים ניתן לתת טיפול אימונוטרפי כלומר טיפול חיסוני. אין מדובר בטיפול קצר וקל והוא יכול להמשך לעיתים גם שנים אך במידה והוא מצליח, אזי ההמתנה שווה. 

רופא אא"ג נכנסים לתמונה כאשר הארלגיה גורמת גם לסימפטומים אפיים ובכללם גם אפשרות לפגיעה בחוש הריח. האלרגיה גורמת לבצקת בחלל האף והפרשה מרובה של ריר והתוצאה היא פגיעה באיכות הנשימה, הפרשה מתמדת ומציקה ופגיעה ביכולת הקשר בין מולקולות הריח לקולטנים באף. 

גם כאן הטיפול בבסיסו הוא הרחקה מהגורם המגרה וטיפול תרופתי (טיפול בשטיפה להרחקת הגורם המגרה , טיפול אנטיהיסטמיני להקטנת ההפרשה  וטיפול בסטרואידים באופן נשאף או סיסטמי) . 

לנושא ההפרשה והקושי בנשימה אפית, במידה והסימפטומים קשים וממושכים ניתן לשקול גם טיפול כירורגי ע"י הסרת חלק מהקונכיות התחתונות וישור מחיצה במידה וקיימת סטיה. 

לנושא חוש ריח, עיקר הטיפול הוא מניעתי ותרופתי. לצערי הטיפול הוא הטיפול שציינתי לעיל. אין טיפול מוכר ובדוק אחר עבור הבעיה שהצגת. כדי למנוע את התופעות הסיסטמיות ( כגון עצבנות יתר) ניתן ליטול את הסטרואידים באופן נשאף וכן להוסיף אנטי היסטמינים באופן נשאף. וכאמור, המניעה מחשיפה היא גורם מרכזי וחשוב בטיפול. 


בברכה,
צוות האתר
14/11/2013

איבוד חוש טעם וריח

שלום אני בת 35 ומזה כמה חודשים אין לי טעם בפה וגם חוש הריח נפגם אני בחורה בריאה אך לפני כמה חודשים האף היה סתום כמה חודשים נחיר אחד ובגלל שאני מניקה לא טיפלתי. יש טיפול לזה? זה לכל החיים ? ומה עושים?

צוות האתר

שלום מיטל, 

ראשית מזל טוב. מענינת השאלה אם ראשית נפגע הטעם בפה ולאחריו חשת בירידה בחוש ריח. בדר"כ כאשר הבעיה מקורה בעצב הריח התופעה הפוכה. חוש הריח הפגוע מוביל להפרעה בתחושת הארומה שבאוכל. 

אם הפגיעה החלה בחוש הטעם אזי כדי לברר בעיה במערכת העיכול. סיבה נוספת לשינוי בגוון הטעם יכולה להיות נטילת סוגי תרופות או בעיה באוזן תיכונה אך הנ"ל אינו בהכרח קשור להפרעה בחוש הריח. 

בהנחה שתחושת ה"אף הסתום" שאת מתארת החלה עוד בהריון אזי הנ"ל יכול לנבוע מגודש על רקע הורמונלי המלווה את ההריון. זה חולף בדר"כ בתקופה הקצרה לאחר ההריון ועם נסיגת הגודש גם חוש הריח משתפר. 

תחושת החסימה רק בנחיר אחד יכולה להצביע על סטית מחיצה או תהליך אחר החוסם את הנחיר כמו פוליפ. כדי לאשר או לשלול מצבים אילו רצוי להבדק ע"י רופא אא"ג. בדיקת אא"ג תוכל להשלים את הברור וגם לתת לך המלצות לטיפול. 


בברכה,
צוות האתר


שאלות נוספות בנושא: איבוד חוש טעם וריח

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים


25 נושאים אקראיים שנשאלו בהם שאלות באתר

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים