הפרעות נשימה

הפרעות נשימה אפית היא תופעה מאוד נפוצה וכ-40% מכלל האוכלוסייה סובלים ממנה. הפרעת נשימה מוגדרת על ידי האדם החולה, באופן סובייקטיבי, ותלויה ביכולת שלו להסתגל למצבו. יתכן כי חולה בשפעת יאמר כי הוא סובל מהפרעת נשימה, בעוד חולה אחר הסובל מאלרגיה כרונית יאמר כי אינו סובל מהפרעת נשימה. אופי התלונה משתנה מאוד בין חולה לחולה. יתכן הפרעה בנשימה תגרם בעקבות כאב בחזה, אך ייתכן כי היא תגרם בעקבות תחושת “אף סתום” או כאב גרון שיפריע למעבר האוויר.
הסיבות להפרעה נשימתית הן רבות ומגוונות, כאשר חלקן חריפות – לתקופה קצרה, וחלקן כרוניות.במרבית המקרים, הפרעה נשימתית חריפה תיגרם כתוצאה מדלקת בדרכי הנשימה העליונות הכוללות את האף, הפה, הגרון וקנה הנשימה. סיבות נוספות להפרעה נשימתית חריפה כוללות: חבלה באף, אלרגיה עונתית וסיבות אחרות.
הפרעה נשימתית כרונית יכולה להיגרם מסיבות שונות: בעיה במבנה האף כגון סטיית המחיצה האפית, שינוי ברקמת רירית האף, סינוסיטיס כרוני, אלרגיה כרונית כמו אלרגיה לקרדית האבק וסיבות רבות אחרות. פעמים רבות הפרעה בנשימה תגרום גם לתופעות נלוות אחרות כמו כאבי ראש כרוניים, בעיות בריכוז, ירידה בתאבון, הפרעות בשינה ועוד.
הסובלים מהפרעות בנשימה מדווחים כי איכות חייהם נפגעת באופן קיצוני. בסקרי איכות חיים שנעשו בארה”ב דווח כי סינוסיטיס כרונית, לדוגמה, הגורמת להפרעה בנשימה תפגע באיכות החיים יותר מאשר מחלות לב   כלילית – מחלה הפוגעת בתפקוד הלב, או סוכרת.

אבחון וטיפול בהפרעות נשימה

בדיקה אנדוסקופית היא בדיקה קצרה המבוצעת בהרדמה מקומית של חלל האף, ומאפשרת לרופא להסתכל לתוככי האף בעזרת סיב אופטי. בבדיקה הרופא יוכל לראות את טיב הרירית ושינויים מבניים באף במידה ויש, ויוכל לאבחן את ההפרעה ממנה אתם סובלים. במקרים מסוימים יבקש הרופא לבצע צילום CT או בדיקת MRI כדי לקבל מידע נוסף הנחוץ בכדי להגיע לאבחנה המדויקת.
הטיפול בהפרעות נשימה ניתן בהתאם להפרעה המאובחנת. באופן עקרוני יעדיף הרופא לטפל בטיפול שאינו פולשני דוגמת תרופות ורק במידה והטיפול נכשל יעבור לטיפול פולשני בניתוח. עם זאת כאשר הרופא מזהה כי טיפול תרופתי אינו יכול לעזור, כמו במקרה של סטייה קשה של מחיצת האף, הוא ימליץ בדרך כלל על טיפול ניתוחי – כירורגי כאפשרות ראשונה.

נחרה והפרעת נשימה חסימתית בשינה

נחירות והפרעות נשימה חסימתיות בשינה הינן תופעות נפוצות מאוד. בארץ כ-25% מהאוכלוסייה הבוגרת נוחרת באופן קבוע, ובארה”ב לבדה סובלים כ-70 מיליון איש מהפרעה חסימתית בשינה. למרות שכיחות התופעה וסיכוניה, רבים אינם רואים בה סיבה לפנות לרופא, ולכן פעמים רבות היא אינה מאובחנת.
הפרעות נשימה חסימתיות בשינה נגרמות בשל היצרות של מעבר האוויר התקין בזמן השינה. בנחרה, המוגדת כהפרעה ראשונית, מעבר האוויר נהייה צר מסיבות שונות, ומוביל לכך שהאוויר העובר דרכו ינוע במהירות גבוהה. תנועה זו, במהירות גבוהה, גורמת לתזוזה של חלקים בפה דוגמת החך הרך או הלשון שמפיקים את רעש הנחרה. החך הרך הוא חלקו האחורי של החיך אשר אינו מכיל עצם, אלא שריר בלבד ועל כן הוא יכול לרטוט.
בהפרעה חסימתית ההיצרות מחמירה וגורמת לסגירה של ממש בדרכי האוויר, ולחסימה זמנית שלהם. חסימה תוגדר כדום נשימה – OSAS או כסינדרום התנגדות דרכי הנשימה העליונות – UARS, כתלות בחומרה ובאופי החסימה.
נחירות לכשעצמן אינן מסוכנות, ואין הם גורמים לנזק מלבד לאלו הישנים בסביבתכם, ששנתם תורע. הסיכון העיקרי בנחירות, הוא בסבירות הגבוהה לפתח דום נשימה. דום נשימה, הגורם להפסקת הנשימה או ירידה משמעותית בנשימה ל-10 שניות לפחות, בניגוד לנחרות יכול לגרום למספר תופעות שעלולות להפריע לאיכות החיים ואף לסכן אותם.
הפסקת הנשימה גורמת ללב להתאמץ במהלך השינה, בזמן בו דווקא הוא אמור לנוח, היא מגדילה את הסיכוי להתפתחות של מחלות דוגמת יתר לחץ וסוכרת, והיא מובילה להפרעות שינה. הסובלים מדום נשימה יעידו על הפרעה בתפקוד, עייפות במהלך היום ואף על הפרעה במצב הרוח.


דום נשימה בשינה וטיפול ב- CPAP

אבחון נחרות והפרעות נשימה בשינה

בבואכם לרופא אא”ג כדי לאבחן הפרעות נשימה בשינה תישאלו מספר שאלות לגבי הרגלי השינה שלכם. ישנם הרגלים שיכולים לזרז או להחמיר הופעת הפסקות נשימה, בשל תרומתם להיצרות דרכי האוויר.
צריכת אלכוהול לפני השינה או נטילת כדורי שינה יכולים לגרום לשמיטת הלסת שתצר את דרכי האוויר, עישון סיגריות יכול להוביל להיצרות קבועה בשל שגשוג הרירית, וכן שינה על הגב הממקמת את דרכי האוויר באופן המקשה עליהם להיפתח כראוי ואף מצר אותן. בנוסף לאלו, קיימים הרגלים אחרים המחמירים את הופעת הפסקות הנשימה.
משסיים את התשאול הראשוני יבצע הרופא בדיקה גופנית מלאה בעיקר של דרכי האוויר העליונות. בנוסף, הוא יבקש מכם להישקל, כיוון שמשקל גבוה מזרז הופעת הפרעות נשימה, וכן יבדוק את מבנה הלוע והלסת שיכול להשפיע על חומרת ותכיפות דום הנשימה. אצל אנשים הסובלים מנחרות יוכל הרופא לראות, במקרים מסויימים, הגדלה של השקדים, הענבל או הלשון וכן את עיבוי של החיך הרך.
זאת ועוד, יתכן כי הלסת תראה נוטה לאחור או שמחיצת האף תהיה בעלת עקמומיות. במקרים בהם הרופא יראה שקיים צורך הוא עשוי להמליץ על תבחין “מולר”, הבודק את דרכי האוויר בזמן נשימה עם סיב אופטי, או עם צילום רנטגן לקבלת מבנה מדויק של עצמות הגולגולת. 
בנוסף לאלו, עשוי הרופא להפנות אתכם הרופא לבדיקה במעבדת שינה. במעבדת השינה יחברו אתכם למספר מכשירים שימדדו את מצבכם בשינה. יתקבלו מדדים על מספר הנשימות והופעות של דום נשימה, על גלי המוח, על התנועות של בית החזה וכדומה. התוצאות ישוכללו בכדי להגדיר את חומרת הפרעת הנשימה שלכם. לאחר ביצוע הבדיקה יקבע לכם תור נוסף אצל הרופא שיוכל להמליץ על טיפול.

טיפול בנחירות ובהפרעת נשימה בשינה

בשל העובדה שהתופעה כה נפוצה, קיימים מספר מוצרים, ללא מרשם, שיכולים להקל על הנחרות. מוצרים אלו כוללים מכשירים המשנים את מבנה הלוע באופן מכני, תכשירים שנועדו לשפר את הנשימה דרך האף, מכשירים המזהים את הפסקת הנשימה וגורמים לגירוי מעורר ועוד. מוצרים אלו יכולים לעזור אך לרוב לא יומלצו על ידי רופאיכם, כיוון שרובם לא הוכחו כבעלי תוצאות חיוביות. ההמלצה הראשונית אם לא מדובר בהפרעת נשימה קשה תהיה לבצע מספר הנחיות לשינוי הרגלי השינה:

  • שמירה על אורך חיים בריא והורדה במשקל.
  • הימנעות מנטילת כדורי שינה.
  • הימנעות מצריכת אלכוהול או ארוחת גדולות כ-5 שעות לפני השינה.
  • שינה על הצד במקום על הגב או הרמת הראש בעזרת כרית לגובה של 10 ס”מ.
  • אימוץ הרגלי שינה קבועים.

במידה ושינוי הרגלי השינה אינו מקל על הפרעת הנשימה ישקול הרופא טיפול במכשיר הנקרא CPAP. המכשיר מונח לצדו של החולה וממנו יוצא צינור המולבש או על פה או על האף. צינור זה מזרים אוויר בלחץ ובכך מונע את החסימה והפסקת הנשימה. 
למכשיר תוצאות מאוד טובות בהפסקת הפרעות הנשימה, אך מגרעתו העיקרית היא בכך שאינו נוח לשימוש ואינו אסטטי. לכן אנשים שאינם מעוניינים להשתמש בו, שסובלים מהשימוש, או שהטיפול בעזרת ה-CPAP אינו מצליח כיוון שהפרעת הנשימה חמורה יחסית יופנו לקבלת טיפול ניתוחי. חשוב לציין כי מכשיר ה-CPAP כלול בסל הבריאות, ושישנם דגמים שונים עם אופן לבוש שונה.

CPAP

CPAP

קיימים מספר ניתוחים אותם ניתן לבצע כדי לטפל בהפרעת נשימה חסימתית בשינה, הרופא ימליץ על ההליך הניתוחי המתאים לאופייה של ההפרעה ולחומרתה. ניתוח מחיצת האף עם או ללא הסרת קונכיות תחתונות, ניתוח להסרת הענבל או ניתוח UPPP להסרת השקדים הענבל והרקמות הסמוכות נחשבים לניתוחים בעלי תוצאות טובות, ושניתנים בעדיפות ראשונה.
ניתוחים מסובכים יותר עליהם עשוי להמליץ הרופא לחולים עם הפרעה ייחודית כוללים ניתוח להסרת רקמה עודפת בלשון, ניתוח של החך הרך, ניתוחים לשינוי מבנה הלסת ועוד.
יש לציין כי בילדים הסובלים מנחירות, ניתוח להסרת השקדים או ניתוח הסרת השקד השלישי וכפתורים באוזניים, עשוי לפתור את הבעיה.

CPAP

 הדמיית מעבר האויר ע”י מכשיר CPAP

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

27 שאלות גולשים בהמשך העמוד

14/11/2018

ליחה לבנה צמיגית בבוקר האף סתום בלילה ובבוקר

אבי בן 76 סובל מזה שנים מליחה לבנה צמיגית ומאף סתום מזה בוקר ולילה זה מפר את שלוותו ומשבש לו את השיגרה מה עליו לדעתך לעשות?

02/11/2018

יובש בפה ובלוע בזמן השינה

היובש ממש חזק , אין לי סכרת ולא לחץ דם גבוה, עברת השתלת שיניים,בת 69 , לא פעילה גופנית, משקל 93 גובה 165, אני לא לוקחת שום תרופה, אוסטאופורוזיס מטופל בסידן אמורפי – דנסיטי,מרגישה שבלוטות הרוק לא עובדות בלילה. שותה מספיק. איך פותרים את הבעיה ?

19/09/2018

באמצע שנת לילה נחסם צינור האוויר

באמצע הלילה פתאום נחסם צינור האוויר עולה חומצעות ונחנסת לצינור האוויר אני פתאום קם בבהלה עומד מחכה שירד החומציות ואז מתחיל לנשום סדיר האם תופעה זו שכיחה האם יש פתרון לזה קורה אחת לחודשיים

09/07/2018

ליחה כרונית

כבר למעלה משנה שיש לי ליחה בגרון, כולל דלף אחור אפי.
לאחר בדיקה אצל רופא אא”ג, אמר שכנראה מדובר באלרגיה ונתן לי טיפות אף של סטרימר,
וזה לא עזר.
לאחר מכן הלכתי לרופא אחר שעשה לי בדיקה עם סיב אופטי, ואמר שאין לי אלרגיה ושהבעיה כנראה מגיעה מהקיבה ומדובר ברפלוקס, אז קיבלתי טבליות אומפרדקס + משאף וגם זה לא עזר לי.
כיום אני ממשיכה לגרגר מים עם מלח להוצאת הליחה אבל זה לא עוזר כי מיד אחרי זה יש לי נזלת שנוזלת ישר לתוך הגרון ומייצרת עוד ליחה.
האם יש דרך אחרת יותר יעילה לאבחן את הבעיה ולקבל טיפול יעיל שיעלים לי את הליחה לתמיד?

11/05/2018

שאלה

שלום אני דניאל שאול בן 20 מפתח תקווה כל הזמן יש לי ליחה ונזלת וקושי נשימה מנחיר האף האם צריך לעבור ניתוח ?

20/01/2018

נשימה מהפה ומהאף בו זמנית

אני לא מצליח לנשום רק מהפה תמיד כשאני מנסה האוויר נכנס גם דרך האף האם זה מחלה כלשהי? האם יש דרך להפסיק זאת?

18/06/2017

אלרגיה

שלום, אני סובלת מגירוד באוזן ובגרון מדי יום, פניתי לרופא אף אוזן גרון, ונתן לי תרופת טלפסת ותרסיס לאף משום שהוא זהה שיש לי גם אלרגיה באף, השתמשתי בתרופות למשך 3 חודשים אך לא עזרו לי והמצב נשאר אותו מצב,
אני ממתינה לבדיקת לרנגוסקופיה, אך בנתיים אני סובלת מכאבי ראש חדים לתקופות חוזרות, איני יכולה לנשום רק דרך האף, גם בשינה אני פותחת את הפה ונושמת דרכו
האם אפשר לשייך אך כאבי הראש החדים ואי נשימות מהאף לאלרגיה שיש לי באוזניים, בגרון ובאף?
ומה אפשר לעשות על מנת להפחית את הכאבים?
ותודה

26/02/2017

מניעת נחירות

האם סתימת נחיריים בשינה תימנע נחירות

25/12/2016

הסרת פפילומה מהעינבל

שלום .מה הפרוצדורה להסרת פפילומה מהענבל?
מה עושים כדי שזה לא יחזור ?
הבנתי שזה נוצר מוירוס
אני גבר הם 40
בברכה
רונן

11/10/2016

נשימה לא שווה בנחיריים

שלום
אני מרגיש שהנשימה דרך נחיר ימין פחותה מזו של שמאל, האם יתכן שמוצר כתוצאה ארוע מוחי קטן או משיתוק קל של חלק ימין של הפנים, יש מעט אי סימטריות בפנים בצד ימין גם העין עם נפילת עפעף וראיה פחות טובה משל עין שמאל וגם מעט זוית הפה בצד ימין יורדת

מה ניתן לעשות?

02/10/2016

הסרת ענבל

שלום
רופא אאג המליץ לבעלי להסיר את העינבל,לאחר שמספר טיפולי RF לא הועילו.
בעלי חולה סכרת.
מהן תוצאות הניתוח?מהם הסיכונים?מהם הסיבוכים?
האם מסירים את כל העינבל או רק חלק.
האם יש השפעה על הבליעה?
תודה ושנה טובה.

10/08/2016

אף סתום בשכיבה

היי, אני סובלת מבעיות של אף סתום בשינה, כשאני שוכבת האף נסתם לחלוטין ואין לי אפשרות לנשום ממנו, מה שגורם לי לנשום מהפה. הדבר גורם לי לבעיות שינה חמורות מאחר וכשאני נושמת מהפה הפה מתייבש וזה מאוד מפר את השלווה. בנוסף אני סובלת ממיגרנות על בסיס יום יומי. עשיתי MRI ראש והכל יצא תקין, ניסיתי כל מיני טיפולים כאלה ואחרים לטיפול במיגרנה אך כלום לא עזר. יכול להיות שהאף סתום אף משפיע על זה? לציין כי במהלך היום איני סובלת מאך סתום לרוב ומצליחה לנשום מהאף כשהפה סגור. הדבר קורה לרוב בשכיבה. אשמח לדעת מה ניתן לעשות ולמי צריך לפנות. תודה ויום טוב

17/11/2015

הפרעות נשימה

שלום
שמי עומרי ואני בן 21
אני סבלתי בילדות מנזלת כרונית.
בשנים האחרונות רוב הזמן יש לי ליחה בגרון,עקב כך והמלצת רופא הפסקתי את לקיחת מוצרי חלב וזה באמת עזר במידה מסוימת.לפני כשלושה שבועות הייתי אצל מומחה באסותא בתל אביב
הוא בדק את האף עם צינורית מצלמה,הוא שלל פוליפים, אבל אמר ש הקונכיות האף נראות מוגדלות בטיפה מעוררת חשד.אני ספוראי ותמיד אני מרגיש בנחיר ימין אי יכולת לנשום כראוי.
האם ייתכן שבכלל לא קשור לאף אלא לריאות,ואיזו בדיקה אני יכול לעשות על מנת לבדוק זאת?
בברכה,

27/06/2015

חסימת של צינור הנשימה

הקאה קלה או ליחה גרמה לי לאיבוד יכולת הנשימה.
ניסיתי להשתעל ככל שיכולתי, ולבסוף צינור הנשימה השתחרר.
מה עושים במקרה כזה?

09/10/2014

קושי נשימה אצל ילד בן ארבע לאחר חבלה באף

בני בן הארבע שיחק תופסת ונפל תוך כדי ריצה לפני ארבעה ימים. הוא קיבל סימן כחול באזור הגולה של האף למעלה, לא התלונן על כאבים מיוחדים רק בלילה אמר שאין לו אוויר וביקש לפתוח יותר חלון.
חשוב לציין שהוא גם מקורר עם קצת נזלת , הנזלת התחילה לאחר הנפילה , ההתקררות קודם. היום (לאחר ארבעה ימים) הקושי הנשימתי התגבר והוא התחיל לפתוח פה גדול על מנת לנשום בתדירות של אחת לשתי דקות בערך.. שנתו בלילה טובה ללא הפרעות.
רציתי לשאול האם זה מצב שצריך רופא מייד? כי בחג רב המרפאות לא פתוחות וחששי הגדול זה לפנות לבית החולים.
מה הרופא מיעץ?
תודה וחג שמח

11/06/2014

השבחת אויר באמצעות פרוביוטיקה

שלום
לאחרונה נחשפתי לערכה אשר מפיצה חיידקים פרוביוטיים בסביבה ובתוך מערכות המזגן לחברה קוראים בריאוטק www.briutech.co.il לגישתם חלק גדול מהפרעות הנשימה נובעות מחסימות כתוצאה מאלרגיה לקרדית האבק ולעובשים , הפרוביוטיקה שלה ניזונה מהפרשות של קרדית האבק ולא ומצמצמת עד מעלימה את תופעת העובשים בתעלות המיזוג ובבית . נחשפתי עליהם כעובד באחד מסניפי בבנק הפועלים שם העמודים סבלו מריח רע וכאבי ראש והפרעות בנשימה ולאחר שהמערכת הותקנה הבעיה נעלמה . הם החלו לשווק ערכות ביתיות , האם אתם ממליצים ???

צוות האתר

שלום יואל

התנצלותי על העיכוב בתשובה. 

מדינוית האתר היא להמנע מהתיחסות לגורמים מסחריים או שמות אישיים של רופאים ולכן לא אוכל להתייחס לשאלתך

אומר רק כי בעבודות בתחום הרינוסינוסיטיס תפקידו של הטיפול הפרוביוטי בטיפול במחלות אילו לא הוכח 


בברכה,
צוות האתר
25/03/2014

הפרעת קשב וריכוז קשה

שלום דוקטור
אני בת 43, לומדת, לפני שנתיים עברתי ניתוח אף אסתטי שלא צלח ועפ”י בדיקה שעשיתי אצל מומחה א.א.ג יש לי: סטיית מחיצה, עיוות האף, לא נשארו לי סחוסים כמעט באף, שסתומי האף מוצרים עד כדי חסימה שאני לא יכולה לנשום מהאף ונושמת רק מהפה, בנוסף, מהניתוח יש לי ריח רע מהאף שאינו פוסק. חזרתי לפני שעה מאבחון של הפרעת קשב וריכוז והתוצאות היו קשות, השאלה שלי היא, האם חסימה אפית יכולה לגרום להפרעות קשב וריכוז? והאם יש טיפול שיכול להקל עליי את הנשימה שאוכל להמשיך ללמוד ולהתרכז יותר טוב?
תודה

צוות האתר

שלום מיכל, 

חסימה אפית עצמה אינה גורמת להפרעת קשב וריכוז. אני יכול לתאר שבמידה ואיכות השינה שלך כתוצאה מחסימה אפית אינה טובה, אזי לאורך הזמן עייפות כרונית יכולה להשפיע על יכולת הריכוז, ביצועים מוטוריים וקוגניטיביים. 

לגבי תיקון המצב מבחינה כירורגית, עליך לפנות לרופא אא"ג העוסק בתחום הפלסטי. 


בברכה,
צוות האתר
23/03/2014

הפרעת נשימה חסימתית קלה

דוקטור שלום!
הייתי במעבדת שינה מקשיי הרדמות ונחירות והרופא שם כתב שיש לי הפרעת נשימה חסימתית קלה. מה יכולות להיות הסיבות לכך? מה הטיפול?
תודה

צוות האתר

שלום רוית 

הפרעת נשימה חסימתית נגרמת ע"י הצרות קבועה או פונקציונלית בדרכי הנשימה העליונים. הצרות קבוע יכולה להיגרם במצבים כמו מעבר מוצר בחלל האף (סטית מחיצה ניכרת או נפיחות יתר של קונכיות תחתונות) מעבר מוצר בחלל הלוע ( שקדים מוגדלים מאוד, בסיס לשון גבוה, חייך מעובה) או מעבר מוצר בלוע בתחתון ( אזור מכסה הגרון) . לעתים, החסימה קיימת ביותר ממדור אחד. תורם נוסף למנגנון של הצרות פונקציונלית הנו השמנת יתר. 

מידת החסימה קובעת למעשה את חומרת ההפרעה בשינה וע"פ שאלתך החומרה קלה. במצבים אילו ניתן לנסות טיפול שמרני תחילה ע"י הורדת משקל ו\או שימוש בסד לילה ( לפה) . במידה וקימת הפרעה משמעותית בנשימה דרך האף, ניתן לשקול התערבות כירורגית (ניתוח) במדור תחילה. 


בברכה,
צוות האתר
21/02/2014

המשך שימוש בcpap לאחר ניתוח אנדוסקופי דרך האף לסתימת דלף נוזל המוח

שלום, אמא שלי כבר שלוש שנים משתמשת במכשיר cpap עקב עצירות נשימה. במהלך בדיקה התגלו אצלה 96 עצירות בשעה בלילה.
בתחילת חודש פברואר, עברה ניתוח אנדוסקופי דרך האף, איטום דליפת נוזל עמוד השדרה/המוח. הדליפה הוגדרה כספונטנית כי לא היתה חבלה. אך יש אחד הטענות שיש סיכוי שנגרמה עקב ניתוח שאמא עברה לפני 25 שנה לתיקון מחיצה עקב קשיי נשימה דרך האף. יש טענה שאולי הניתוח אז גרם לסדק בבסיס הגוגולת. במהלך הניתוח התגלה חסר מאוד גדול באיזור גג הנחיר.
האם יש סיכוי ששימוש בcpap עם מסכת אף, שהיתה צריכה להשתמש בו בשנים האחרונות גרם ללחץ באיזור שם ?
שאלה נוספת מה כדאי לעשות עכשיו אחרי הניתוח?
רופא פולמנולוג שהינו אצלו אמר שאין מסכות פה. יש רק משול גם פה וגם אף. האם זה לא יגרום נזק?
לפי מה שהבנתי אסור לה להשתמש במסכה שיש לה דרך האף כי יכולה לגרום נזק עקב לחץ לאיזור שנותח והוכנס לשם רקמת שומן שאוטמת את החור.
מה האפשרויות העומדות בפנינו ? מה מומלץ לעשות למי שעבר ניתוח כזה ויש לו עצירות נשימה בשינה?
האם יש מכשיר או מסכה שיכולה להתאים למקרה כזה או שבכלל לא מומלץ אף פעם להשתמש במכשירים כאלה אחרי ניתוח כזה?
תודה רבה!

צוות האתר

 שלום בת, 

השאלה שאת מעלת יחודית ורלוונטית מאוד. מחד ערכי דום הנשימה של אמך משמעותיים ביותר. מענין לדעת את ערכי הלחץ של מכשיר ה CPAP הנדרשים כדי להתגבר על החסימה. אם הערכים גבוהים מאוד אזי כדי לבחון כל דרך אפשרית להקלה על החסימה וישנם לשם כך מספר סוגי ניתוחים ובכלל' בערכי AHI כפי שאת מתארת יש מקום אף לשקול פיום קנה ( טרכאוסטומי) כדי לעקוף את החסימה העליונה.

אכן אחד הסיבוכים האפשריים לניתוח מחיצה הינו דלף תוך מוחי אך זה סיבוך נדיר מאוד והאפשרות שאמך סובלת מדלף כזה 25 שנה ללא תופעות נלוות , החל מטפטוף נוזל דרך האף ועד אפשרות של דלקת קרום המוח, הופכת את הנ"ל לפחות סבירה. 

יש תאור אחד בספרות המקצועית על חדירת אויר למח בחולה המשתמש במסכת CPAP כלומר מדובר במצב נדיר אך במידה ואמך משתמשת בלחצים גבוהים, לא ניתן לשלול אפשרות זאת לחלוטין. 

בשוק קימים מכשירי CPAP עם פיה פומית בלבד (פיה לפה ולא לאף) אך צריך לזכור שאויר בלחץ יכול לחזור לחלל האף גם בשימוש בפיה זו, דרך חלקו האחורי של האף. 

היות ואין ספרות נסיון קליני מבוקר לשאלה לגבי מתי לחזור ולהשתמש ב CPAP עם פיה פומית בעקבות תיקון דלף תוך מוחי ובאיזה לחץ להשתמש והיות ואמך זקוקה ללא ספק לשימוש באמצעי כל שהוא למעקף החסימה, מומלץ להיוועץ ברופא שינה ואאג ולשקול ולו באופן זמני פיום קנה. 


בברכה,
צוות האתר
21/02/2014

ניתוח אף

אני סובל מקושי לנשום דרך האף (כמעט ולא עובר אוויר) ומחוש ריח מאוד ירוד.
חזרתי מרופא אף אוזן גרון שהוא גם מנתח. לאחר בדיקה של חצי דקה הוא קבע שאני זקוק לניתוח תיקון מחיצה וחיתוך קונכיות.
קיבלתי הפניה לניתוח ולספירת דם.
אני סובל באופן קבוע מאלרגיה, נדרש לקנח את האף מספר פעמים ביום (במצב בריא) ועם רגישות באף.
השאלה שלי היא מה מידת ההשפעה של זה על הניתוח ועל ההחלמה? כיצד ניתן לקנח את האף לאחר ניתוח? הרגישות הגבוהה שלי באף גם ככה תגבר לאחר הניתוח?
כמו כן, מה הוצע לי לבחור בין שימוש בטמפונים רגילים, טמפונים נספגים או שימוש בדבק. היכן ניתן למצוא מידע על היתרונות והחסרונות שבכל אחת מהשיטות האלה?
תודה רבה!

צוות האתר

דניאל, 

הזמן הלוקח לבדיקה אינו רלוונטי, לעיתים התמונה ברורה כל כך שאין צורך בהתלבטות רבה. מאידך, הפתרון הניתוחי הוא רק אחד הכלים וצריך להיות מוצע לחולה במקביל לאלטרנטיבה בטיפול תרופתי.

אתה מתאר מצב היכול להתאים לפגיעה סוביקטיבית ניכרת באיכות חיים וקרוב לודאי ,שבחלקו לפחות, נגרם עקב האלרגיה. חשוב לזכור שגם לאחר ניתוח, במידה ותשאר חשוף לארלגנים השונים, עדיין תחוש מידה כזו או אחרת של הפרשה וגודש אפי ותזדקק לטיפול תרופתי תומך. 

לגבי שאלות ספציפיות על החלמה והתנהגות לאחר ניתוח, אני מפנה אותך לרופא המנתח. הכן רשימת שאלות ושב איתו כדי לקבל תשובה על כל אחת מהן. 

בהקשר לטמפונים ישנם מספר סוגים. לכל אחד יתרונות וחסרונות. ככלל, טמפונים נספגים נוחים יותר הן מבחינת הלחץ ולאור העובדה שאין צורך לשולפם לאחר מספר ימים. לטמפונים כאילו אין אפקט משמעותי על עצירת דם והם בדר"כ כרוכים בתוספת עלות. הטמפונים ה"רגילים" מאוד לא נוחים באף והשליפה (אם כי לשניות ספורות) לא נוחה. אין עליהם חומר עוצר דמם אך היכולת להשאיר נפח גדול מאפשר יותר לחץ מקומי. חשוב לציין כי חלק מהמנתחים לא ישאירו טמפונים כלל לאחר ניתוח ויסתפקו בצריבת רקמת הקונכיות ותפירה של עלי המחיצה. 

תוכל להרחיב תחת החיפוש של nasal packing \tamponade


בברכה,
צוות האתר
18/02/2014

שטיפת סינוסים

האם שטיפת סינוסים, נחשב כטיפול פולשני והאם מלווה בהרדמה מקומית בחלל האף?

צוות האתר

טלי, 

שטיפת סינוסים כרוכה בהחדרת מחט לחלל הסינוס המקסילרי ולכן בהגדרה הפשוטה הפעולה פולשנית. הפעולה מבוצעת בהרדמה מקומית לאזור החדרת המחט עם חומר הדומה לזריקות של רופא שיניים. 

האינדיקציות לשטיפת סינוסים הן מוגבלות וצריך להתייעץ עם הרופא לפני הנ"ל כדי לשקול את יעילות הפעולה. 

 


בברכה,
צוות האתר
08/12/2013

ניתוח

שלום רב
עברתי כבר שני ניתוחים באף על מנת לפתוח את הנחיר אל הוא עדיין חסום. האחרון היה לפני כמעט שנה. אני כבר לא יודע מה לעשות. בעקבות החסימה יש לי בעיות בגרון ובתצרוכת האויר. מה עושים? עוד ניתוח??

צוות האתר

 מוטי שלום,

לצערי אין אפשרות לתת לך תשובה בדוקה. לשם כך תדרש בדיקה קלינית מסודרת ונטילת הסיפור הרפואי המלא. 

ההתחלה היא כמובן אצל הרופא שניתח אותך או כל רופא אא"ג אחר. 


בברכה,
צוות האתר
08/12/2013

ניתוח

שלום רב
עברתי כבר שני ניתוחים באף על מנת לפתוח את הנחיר אל הוא עדיין חסום. האחרון היה לפני כמעט שנה. אני כבר לא יודע מה לעשות. בעקבות החסימה יש לי בעיות בגרון ובתצרוכת האויר. מה עושים? עוד ניתוח??

צוות האתר

שלום מוטי 

ישנן מגוון סיבות ואפשרויות להמשך תחושת החסימה באפך. לשם מתן תשובה בדוקה אין מנוס מפגישה אישית עם רופא אא"ג ובדיקה מחודשת של אפך. 

 


בברכה,
צוות האתר
29/09/2013

בעיות בסינוסים וקשיי נשימה מהאף בלילה

יותר ויותר פעמים אני מתעורר בלילה עם קושי רב לנשום דרך האף. הסיבה היא שנחיר ימין סתום. ישנם לילות שהדבר מאלץ אותי לקום מאחר ובעמידה הבעיה פוחתת. יצוין שלעיתים רחוקות הסתימה היא בנחיר שמאל. כיצד אפשר לטפל בכך?
תודה,
צביקה

צוות האתר

 שלום צביקה, 

בעת שכיבה, הלחץ בכלי הדם בפלג הגוף העליון עולה ובכללם גם בחלל האף. הנ"ל מביא להרחבה והתנפחות הרירית בחלל האף והצרת המעבר. אם נוסיף לזה עקמומיות אפשרית של מחיצת אף (המחיצה המחלקת את האף לשני חללים) התורמת גם היא להצרות חלל האף (על אף ואפשר שאינה מורגשת בעת עמידה והליכה) ולעיתים נוסף לכך גם אקלים בסביבה ( חום\קור \יובש) , כל אחד מהללו וכולם יחד תורם לעליה בהתנגדות למעבר האויר בעת שכיבה. 

הטיפול לכך יכול להיות מטיפול שמרני ע"י שינוי האקלים בחדר ( קרור\חימום\לחות) , שינוי תנוחה ע"י שכיבה עם כרית מוגבהת דרך תוספת טיפול תרופתי ע"י משאף סטרואידלי ועד להמלצה לטיפול ניתוחי. הכל בהתאם לנסיבות. 

פנה לרופא אא"ג המתמחה במחלות אף וסינוסים להשלמת ההערכתך.


בברכה,
צוות האתר
29/08/2013

נחירות סינוסיטיס

יש לי בעיה של נחירות במהלך הלילה והאף שלי כל הזמן נוזל וסתום. יש לי גם לחץ בין העיניים ובראש. האם יש לי סינוסיטיס? איך אפשר לבדוק את זה?

צוות האתר

 שלום שלמה, 

תאורך מתאים יותר לריניטיס כרונית כלומר גרוי כרוני של רירית האף. באופן גס ניתן לחלק את הסיבות לגודש הרירית האף לגרוי אלרגי או למצב וזומוטורי (הנובע מעירור המערכת העצבית בחלל האף והרחבת כלי דם). קימות סיבות נוספות אך אילו פחות שכיחות. 

בכ % 30 מהאוכלוסיה נתן גם למצא סטית מחיצה כלומר נטיה או קימור של המחיצה לצד אחד. 

שני מצבים אילו תורמים לתחושת גודש והפרעה בזרימת האויר בחלל האף. 

חסימת כזו יכולה לתרום לנחרה וכמובן פוגעת באיכות השינה עם מאמץ שרירי הצוואר, עייפות כרונית וכאב ראש. 

מומלצת ביקור אא"ג להערכה אנדוסקופית של חלל האף. 


בברכה,
צוות האתר
18/08/2013

ניתוח יישור מחיצת האף

בתי בת ה-10 שברה את האף. היא עברה ניתוח ליישור מחיצת האף שעבר בהצלחה. אולם כעת, האף נראה מעט עקום והיא סובלת מקשיים רבים בנשימה – היא מושכת את האף כל הזמן ובלילה ישנה רק עם פה פתוח. בנוסף, יש לה הרבה דימומים מהאף ( כמעט 5 פעמים ביום) . אני מאוד מודאגת ולא יודעת איך לעזור לה. מה אפשר לעשות?

צוות האתר

שלום רונית,

 שני פרטים חשובים חסרים לי בשאלתך. האחד, מתי התרחש הארוע ומתי הילדה עברה את הפעולה הכירורגית. הנושא השני הוא עצם הפעולה. נדיר שמבצעים ניתוח תיקון מחיצה בגיל ילדתך. האם מדובר ברדוקציה, כלומר החזרת עצם שבורה למקומה?

בהנחה שמדובר בארוע טרי של הימים האחרונים והפעולה שבוצעה הינה החזרת פיסת עצם שבורה למקומה, אזי סביר וטבעי שעדיין תראה נפיחות חיצונית של האף וכן יתקיים גודש בחלל האף. הנ"ל יפחת ויחלוף בתוך זמן קצר של שבועיים שלשה.

להגדרת "מעט עקום" קשה להתיחס אך לעיתים הרדוקציה אינה מספקת ועדיין מתקימת סטיה קלה. כמו כן האם מדובר בדם טרי המופרש מן האף או במעט הפרשה עם עקבות קרישי דם. האחרון טבעי ויחלוף.

במידה ונראה דם טרי כמו גם אם קימת שאלה לגבי מידת היעילות של החזרת העצם, נדרשת הערכת רופא אא"ג.


בברכה,
צוות האתר
27/07/2013

תסמינים של סינוסיטיס

לפני כמה חודשים סבלתי מתחושת קור כל הזמן והיו לי כמה התקפי אלרגיה באביב. מאותה תקופה, כל הזמן יש לי נזלת והמון המון עיטושים ביום. בנוסף, אני כל הזמן מתעורר עם ליחה יבשה וצהובה. מה זה יכול להיות? האם אלו תסמינים לבעיית סינוסיטיס? גם האף שלי כל הזמן סתום וקשה לי לנשום.

צוות האתר

רווה, 

אם הינך אלרגי כפי שציינת, בהחלט יתכן שתחושותך הן חלק מהחרפת האלרגיה. הם אינן בהכרח דלקת זיהומית של הסינוסים. 

פנה לרופא הארלגיה העוקב אחריך


בברכה,
צוות האתר

שאלות נוספות בנושא: הפרעות נשימה

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים