ניתוח לשטיפת סינוסים – FESS

במקרים בהם טיפול תרופתי אינו עוזר במיגור המחלה או בהקלה על הסימפטומים יהיה צורך בביצוע ניתוח לשטיפת סינוסים FESS – Functional Endoscopic Sinus Surgery. 
מטרת הניתוח היא לאפשר שיקום של הרקמה העוטפת את הסינוסים, לחדש את המעבר דרך פתחי הסינוסים הטבעיים ובאופן כללי להקל על איכות החיים והנשימה האפית.
בעבר על מנת לבצע ניקוי של הסינוסים היה צורך לבצע חיתוך בפני המטופל, שהיה מותיר צלקות והיה כרוך בהחלמה ארוכה. מזה כמה עשורים בעקבות הבנה טובה יותר של מבנה הסינוסים באף וההתקדמות הטכנולוגית מתבצע ניתוח שטיפת סינוסים בעזרת אנדוסקופ שאינו דורש חיתוך. למרות זאת הניתוח מבצוע בהרדמה כללית או מקומית בשל מורכבותו של ההליך.
האנדוסקופ מאפשר לרופא המנתח לראות את חלל האף וסינוסים באופן חד וברור, ובנוסף לכך לבצע פעולות על הרקמה הפגועה. לאחר שזיהה המנתח את מקור הסינוסיטיס הוא יכול להסיר את הרקמה הפגועה באופן ממוקד בעזרת האנדוסקופ, ללא צורך בפתיחה של האזור. משהסיר את הרקמה יכול המנתח לשאוב את הריר שהצטבר ולהותיר את הסינוס נקי. פעולה זו של הוצאת הרקמה הפגועה ושאיבת הריר תגרום להקלה בכאב לאחר הניתוח, תאפשר גדילה תקינה של הרקמה שהוסרה וכן תוריד באופן משמעותי את כמות המזהם שהיה בסינוס. בנוסף במקרים בהם ישנם פוליפים בחללי הסינוסים יסיר המנתח גם אותם. 

סינוסים

אנדוסקופ

יתרה מכך, בעת ההליך המנתח יבצע הרחבה של הפתחים הטבעיים של הסינוס החולה.הרחבת הפתחים תאפשר מעבר טוב יותר של ריר שיתכן ויצטבר בסינוס גם לאחר הניתוח, וכן תקטין את הסכנה של חסימת הפתחים.
חשוב לציין כי הליך ניתוח סינוסיטיס המתבצע בעזרת אנדוסקופ הוא עדין מאוד, ולכן לא רק שמאפשר טיפול ברקמה הפגועה אלא גם שימור של הרקמה התקינה. זאת ועוד, ניתוח בעזרת אנדוסקופ לא גורם לצלקות בניגוד לניתוח בגישה הפתוחה הישנה, וכן כמעט ואינו מצריך השארת תחבושות באף בסיום הניתוח. 

שיעור אחוזי ההצלחה בניתוח הם 90%, והם נמדדים בשיפור משמעותי באיכות חייו של המטופל. עם זאת לעיתים תהיה חזרה של הסינוסיטיס, סימפטומים אופייניים ישובו והכאב יופיע מחדש. מקרה מעין זה יכול לקרות מסיבות שונות דוגמת חוסר התמדה בטיפול הרפואי בזמן ההחלמה, ויתכן שידרוש ניתוח נוסף כדי להחזיר את המצב לקדמותו.

הכנה לניתוח שטיפת סינוסים

אם אובחנה אצלכם סינוסיטיס, צורות טיפול טבעיות אינן עוזרות וגם האנטיביוטיקה לא מסייעת בהקלה במצבכם, תופנו לביצוע ניתוח סינוסיטיס אצל רופא מנתח מומחה. 
בפגישה הראשונה עם הרופא המנתח תתבקשו להראות את סיכום הדברים של הרופא שהפנה אתכם לניתוח, ולאחר מכן הוא יבצע פעם נוספת בדיקה גופנית הכוללת בדיקה של אזור חלל האף. נוסף על כך יבקש הרופא לראות את תוצאותיהן של בדיקות דם מקיפות אותן יש לבצע לפני הפגישה. בדיקות נוספות שיתכן שהרופא יבקש מכם הן צילום CT של אזור הסינוסים ובדיקת אק”ג במידה והנכם חולי לב או אם הנכם מעל גיל 45.
הרופא ישאל אתכם על מחלות נוספות בהן אתם מאובחנים ויבקש מכם רשימה של כל התרופות אותן אתם נוטלים. אם הנכם מאובחנים במחלות נוספות כגון מחלת כבד או ריאות יבקש הרופא לראות דיווח המעיד על מצבכם מהרופא המומחה המטפל בכם. בנוגע להמשך נטילת תרופות ינחה אתכם הרופא המנתח כיצד יש לנהוג.
חשוב להעביר לידי הרופא המנתח את כל המידע הבריאותי הנמצא בידיכם, המטרה בתשאול ובבדיקות היא לוודא שגופכם יהיה מסוגל לעמוד בניתוח הכולל הרדמה וכן למנוע אפשרות של סיבוכים לא רצויים. רצוי לספר לרופא גם נטילה של תוספי מזון כגון שורש ג’ינגר שעלול להשפיע על קרישת הדם, וכן מידע על התנהלות יומיומית כולל עישון. אם הנכם מעשנים הרופא יבקש מכם להפסיק לעשן שלושה שבועות לפני הניתוח.
עם סיום הבדיקות ווידוא על ידי הרופא שמצבכם הבריאותי מאפשר לכם לעבור ניתוח יסביר לכם הרופא על הליך הניתוח בדומה למופיע לעיל. בשלב זה במידה ויש לכם שאלות שאלו את הרופא, ובקשו ממנו גם מידע כתוב שתוכלו לקחת אתכם הביתה. אם ישנן שאלות חשובות שברצונכם לשאול, כתבו לכם אותן על דף עוד טרם הפגישה בכדי שלא תשכחו לשאול אותן. חשוב לציין כי אתם רשאים לליווי של קרוב או בן משפחה בהתאם לרצונכם, ונוכחותו אף רצויה.
בתום ההסבר יציין הרופא את הסיבוכים האפשריים מהניתוח ויבקש מכם לחתום על טופס הסכמה לניתוח. משחתמתם תופנו אל האחות המתאמת לקביעת מועד לניתוח.


ניתוח לשטיפת סינוסים FESS

יום הניתוח

לילה לפני הניתוח אתם עלולים לחוש מתח נפשי, תופעה זו היא מובנת וטבעית, עם זאת, נסו לישון כפי שאתם רגילים מידי לילה. במידה שאינכם מצליחים, נסו להרגיע את עצמכם בדרכים המוכרות לכם, ואם אין הדבר עולה בידכם השתמשו בתרופות הרגעה, לאחר שהתייעצתם עם רופאיכם על כך.
בנוסף בלילה שלפני הניתוח תונחו להתחיל בצום מוחלט של שש שעות לכל הפחות, הכולל גם הימנעות משתייה. בנוגע לתרופות שאתם נוטלים, עקבו אחר הוראות הרופא המנתח ושאלו אותו כיצד יש לנהוג עם כל תרופה כיוון שהנחיות משתנות מתרופה לתרופה. תרופות נוגדות קרישה, לדוגמה, יש להפסיק לרוב כעשרה ימים לפני הניתוח, אך במקרה שלהן יש להיוועץ גם ברופא המטפל בכם לפני הפסקתן כי היא עלולה להיות מסוכנת. תרופות אחרות, כמו אלו המשמשות לטיפול בסוכרת, אין לקחת בזמן הצום שלפני הניתוח, אך תרופות למחלות אחרות מותר ואף רצוי להמשיך ליטול גם במהלך הצום. בנוסף יתכן כי הרופא המנתח ימליץ על נטילת תרופות כגון סטרואידים ואנטיביוטיקה לפני הניתוח כדי למנוע סיבוכים עתידיים, אם התבקשתם לעשות כן הקפידו על לקיחתן.

בבוקר הניתוח הגיעו בשעה שנקבעה לכם, והביאו אתכם את הציוד הדרוש לכם לשהייה של לילה במרכז הרפואי. המזכירות הרפואיות יפגשו אתכם, יבצעו רישום ויפנו אתכם לחדר הניתוח. לפני הגעתכם לחדר הניתוח יינתן לכם חלוק של המרכז הרפואי וצמיד זיהוי אותו תתבקשו לענוד על ידכם. משם אחות וסניטר ילוו אתכם כאשר אתם שכובים על מיטה לחדר הניתוח.
בהגעתכם לחדר הניתוח תפגשו עם הרופא המנתח אותו פגשתם בפגישתכם המקדימה וכן ברופא המרדים שלכם. האחות והרופא יכינו אתכם לניתוח יחברו לכם עירוי נוזלים ויחברו אתכם למכשירי ניטור. לאחר שההכנות הושלמו הרופא המרדים ייתן לכם תרופת הרגעה, ויבצע הרדמה מקומית או כללית בהתאם לסיכום שלכם עם הרופא המנתח.
הרדמה מקומית תתבצע על ידי הכנסת טמפון עם חומר מאלחש לאפכם. הרדמה כללית תתבצע עלי ידי מתן ורידי של חומרי הרדמה. ההבדל בין הרדמה מקומית לכללית הוא מצב התודעה שלכם. בהרדמה כללית לא תהיו מודעים כלל לניתוח שמבוצע. בהרדמה מקומית, לעומת זאת, אמנם לא תחושו כאב במהלך הניתוח אך תהיו מודעים למתרחש וכן תחושו בתנועות ובלחץ.
לאחר ההרדמה יחל הליך הניתוח עליו הסכמתם עם רופאיכם. הניתוח אורך כשעה וחצי עד שעתיים. בתום הניתוח תועברו לחדר התאוששות לזמן קצר. כאשר תתעוררו מההרדמה בחדר ההתאוששות תוכלו להבחין כי הונחו טמפונים באפכם. תפקידם הוא לספוג נוזלים שאפכם יפריש בשל ההליך, והם יושארו באף עד כיומיים לאחר הניתוח. כשיראו רופאיכם כי השפעת ההרדמה החלה לפוג ויוודאו שאתם במצב יציב תועברו לחדר האשפוז.

סינוסים

מבט מאנדוסקופ לאחר ניתוח לשטיפת סינוסים FESS

לאחר הניתוח

האשפוז לאחר ניתוח סינוסים נמשך בין יום ליומיים. במהלך השהייה באשפוז הרופא המנתח יפגוש אתכם, יבדוק את התקדמות ההחלמה וינחה אתכם כיצד יש לנהוג עם חזרתכם לביתכם. יתכן כי במהלך האשפוז יופיעו כאבי ראש ותחושת אי נוחות באזור האף המלווה בהפרשה. אם מופיעים כאבים, הודיעו עליהם לצוות האחיות ולרופא המנתח והם יוכלו לספק לכם תרופות משככות כאבים. בנוסף לאחר הניתוח תיתכן בימים הראשונים רגישות בשיניים שתחלוף ללא טיפול, וכן תיתכן רגישות בגשר האף שתחלוף מעצמה תוך מספר שבועות.
הרופא ינחה אתכם לנוח במשך שבוע בביתכם תוך הימנעות מאכילת מאכלים חמים או ביצוע מקלחת עם מים חמים. בנוסף בשל העובדה כי יופיעו הפרשות ובצקות לאחר הניתוח שיגרמו לתחושת “אף סתום“, רופאיכם ינחו אתכם לבצע שטיפה של חלל האף עם מי מלח, בדומה לאלו המומלצים כטיפול טבעי בסינוסיטיס.
השטיפה נעשית על ידי הכנת תמיסה שתכולתה: כוס מים, כפית שטוחה של מלח, וחצי כפית שטוחה של סודה לשתייה והזלפתה ארבע עד חמש פעמים ביום לכל נחיר. לעיתים יתכן כי הפרשות האף ילוו בקרישי דם גדולים, מצב זה הוא תקין לחלוטין ועל כן אין ממה לחשוש.
זאת ועוד, הרופא המנתח ימליץ להימנע ממאמץ גופני למשך חודש כולל נשיאת משאות כבדים, הליכה מהירה או קיום יחסי מין.

לפני צאתכם מהמרכז הרפואי תיקבע לכם פגישה לביקורת עם הרופא המנתח כשבוע עד שבועיים מיום הניתוח, שיוודא כי ההחלמה מהניתוח ממתקדמת כהלכה ושאין סיבוכים מיוחדים. לעיתים יינתנו תרופות מסייעות שתפקידן לשמור על המצב הרצוי לאורך זמן. התרופות יכולות מסוגים שונים ובמינונים שונים, וחלקן ניתנות גם כתרופות לסינוסיטיס. 
כאשר מדובר, לדוגמה, בסינוסיטיס על רקע אלרגיה יהיה צורך בטיפול תומך שיכול לכלול טיפול בתרופות ממשפחת האנטי היסטמינים. במקרים אחרים בהם היו פוליפים בחלל האף אותם הרופא הסיר, תדרשו להגיע לבדיקות תכופות לביצוע מעקב ווידוא שאין הופעה מחודשת שלהם.

זכרו, ההחלמה המלאה מהניתוח וקבלת התוצאה הרצויה אורכת כשלושה חודשים, לכן הקפידו להישמע להוראותיו של הרופא כדי למנוע את התארכותה. בשבוע הראשון להחלמה תונחו להישאר בביתכם ולהימנע מכל פעילות כולל עבודה, כפי שצוין מעלה.
לאחר שבוע תוכלו לחזור לעבודה אך תאלצו להמתין עם פעילות גופנית עד יחלוף חודש לפחות מאז הניתוח.לאחר מכן תוכלו לחזור לפעילות מלאה אך עדיין ייתכנו תחושות של גודש או אי נעימות באף, וכן המלצת הרופא תהיה להמשיך בשטיפות האף.
לאחר כשלושה חודשים צפויה החלמה מלאה וחזרה לשגרת חיים מוחלטת.

סיבוכים

כמו בכל ניתוח, גם בניתוח לשטיפת סינוסים יתכנו סיבוכים, למרות שהופעתם נדירה מאוד. על הרופא המנתח להסביר לכם על הסיבוכים הללו טרם הניתוח, וחובתכם לשאול את הרופא את מלוא המידע הדרוש לכם.
בנוסף, בשיקולכם האם לבצע את הניתוח חשוב לזכור כי יתכן ותוצאות הניתוח לא יהיו מספקות מבחינה אסתטית או תפקודית, או שתהיה חזרה של הסינוסיטיס למרות הניתוח.חשוב לציין  כי באופן נורמאלי אין כל פגיעה אסתטית באף, כיוון שהניתוח נעשה דרך הנחיר. עם זאת במקרה של סיבוך לא צפוי יתכן כי יהיה צורך בביצוע חתך באף.
כמו כן, במקרים נדירים בהם הניתוח לא צלח או שישנה חזרה של סינוסיטיס כרוני יתכן שיהיה צורך בניתוח נוסף כדי להשלים את הטיפול.
סיבוכים אפשריים נוספים לאחר הניתוח:

  •  דימום – באופן תקין מתרחש במהלך הניתוח דימום קל מהאף שלא ישפיע עליכם. לעיתים נדירות הדימום יכול להחריף ואף להצריך מתן עירוי דם.
  •  דלף של הנוזל המוחי – מוח באדם שרוי באופן תקין בתוך נוזל הנקרא נוזל מוחי – CSF. לעיתים נדירות מאוד, כאשר מתבצע ניתוח בסינוסים הקדמיים הגובלים במוח, תתכן פגיעה ברצפת הגולגולת ויציאה של הנוזל דרך האף. במקרה שזוהתה פריצה כזו, ואפילו תוך כדי הניתוח, תבוצע באופן מיידי פרוצדורה על מנת להפסיק את הדלף.
  • הפרעות בראייה – לעיתים נדירות, בשל המצאות הסינוסים בקרבת ארובת העין, תיתכן פגיעה במבנה ארובת העין. פגיעה כזו, אם קלה, יכולה להיות מלווה בחדירת אוויר לחלל העין שתגרום למראה נפוח של העפעף או יכולה להיות מלווה בדמעת מוגברת. במקרים נדירים עלולה להיות פגיעה קשה יותר שתוביל לפגיעה באחד משרירי העיניים או לדימום בעין. במקרים אלו יפנה אתכם הרופא המנתח לרופא עיניים להמשך טיפול.
  • ירידת תחושה בפנים – בסמוך לחלק מהסינוסים עוברים מספר עצבים שתפקידם להעביר תחושה מהפנים. לעיתים נדירות נפגעים עצבים במהלך ניתוח FESS, וכתוצאה מכך נפגעת התחושה בפנים.
  • זיהום של קרומי המוח – במקרים נדירים מאוד, בהם נפגע בסיס הגולגולת, יכולה להיות חדירה של מזהם לתוך קרומי המוח, והתחלה של דלקת.
  • אובדן חוש הריח – במקרים מסויימים במהלך הניתוח נפגע עצב חוש הריח, ונגרם אובדן של חוש הריח.
  • סיבוכים נוספים: הצטלקות בחלל האף, חום גבוהה, הפרשה חמורה מחלל האף, אי נוחות קבועה, ונקב במחיצת האף.

ישנם מספר מקרים בהם יהיה צורך בפינוי לחדר מיון תוך זימון הרופא המנתח. מקרים אלו נדירים ולרוב יופיעו בסמוך לזמן שחרורכם מהמרכז הרפואי. מקרים אלו כוללים: דימום רב שאינו פוסק מחלל האף והפה, הפרעה פתאומית בראייה וכאב חד בחלל האף המלווה לעיתים בחום. למרות הסיבוכים הללו חשוב להזכיר כי אחוזי הצלחת בניתוח עומדים על 90%, כאשר המדד להצלחה הוא שיפור באיכות החיים של המטופל.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

78 שאלות גולשים בהמשך העמוד

19/09/2019

ניתוח fess

שלום רב
עשיתי ניתוח fessבגלל ct שהראה פוליפים ואני סובל מליחה כל הזמן בגרון עשיתי את הניתוח ואני שבועים אחרי הניתוח ועדין יש לי ליחה בגרון וקשה לי לנשום גם לפני הניתח
שאלתי כמה זמן לוקח לליחה ללכת רציתי לציין שעשיתי את כל הבדיקות ct ריאות תקין אקו לב שהראה תקין
אודה לך לתשובתך

01/01/2019

ניתוח fess+מחיצה+צבריבת קונכיות

היי עברתי לפני שבוע ניתוח fess במשך שבוע כל ההפרשות השחורות של הדם הקרוש יצאו וכבר יש מעו מאוד. לאחר שבוע הבוקר התחיל לי פעם ראשונה שימון מהנחיר השמאלי השאלה שלי היתה ממש מזרקה של דם ונעצר לאחר 3 דקות ומאז יש לי דימומים קטנים ושורף לי באף , הלכתי לרופא אף אוזן גרון הסתכל הכל נקי שם לי טמפונים באף הוציא לא היה דימום
מה עושים במקרה של דימום איך לעצור את הדם? ואיך אפשר להמנע מדימום?
אודה לתשובתכם

07/10/2018

תופעה אחרי ניתוח FESS

לפני ארבעה ימים עברתי ניתוח FESS זה כבר מזמנו ועד היום אני חווה טפטוף נוזל צלול מנחיר ימני בלבד,כאשר כל הפרשות הדם וכו הם מהצד השני,אני מפחד שהטפטוף הזה מנוזל המוח בעקבות הניתוח,אנא מענכם הדחוף

09/08/2018

קושי בשטיפת האף לאחר ניתוח אנדוסקופי

שלום,
אמא שלי עברה ניתוח אנדוסקופיה לפני יום והשתחררה הביתה. הנחו אותה לבע שטיפות עם מיי מלח. היא מרגישה שהנוזל לא עובר, כנראה שהאף סתום מידיי.
האם היא צריכה לפנות לרופא? האם להמשיך לשטוף למרות שהנוזל לא מצליח להיכנס?
תודה

24/07/2018

ניתוחFESS

בתמונת CT
אובחן
הצללה של האתמואידים וסינוסים מקסילרים
הוצע ניתוח
מה האשלכות בעתיד אם לא אבצע ניתוח זה?

03/07/2018

סיכונים ואחוזי הצלחה לניתוח סינוסים

שלום,
סובל מסינוסיטיס כרוני כ15 שנים.
לוקח לפעמים כדורים ותרסיסים במצבים שזה מחמיר.
האם סיכויי ההצלחה של הניתוח משתנים בין אדם שסובל מסינוסיטיס כרוני 15 שנים לעומת אדם שסובל מזה כמה חודשים בודדים?
האם זה אומר שיש לי סיכויי הצלחה פחות טובים בגלל הזנחה של שנים?

26/06/2018

סטרואידים במקום ניתוח

שלום,
אני סובלת מדלקות בסינוסים ופוליפים. בנוסף לכך יש לי אסטמה, אלרגיה לאבק ואאוזונופילים גבוהים.
רופא אאג ממליץ על ניתוח fess.
רופא ריאות טוען שמתן של סטרואידים במינון גבוה לתקופה של שבועיים יעלים את הפוליפים, וטיפול מונע בעזרת תרסיסים יקל על המצב, ולכן אין צורך בניתוח מיותר.
איך אפשר לדעת האם יש הכרח לבצע ניתוח או לא?

24/06/2018

ניתוח לשטיפת סינוסים – FESS

יש גודש באוזניים חודש לאחר ניתוח.מה אפשר לעשות?

14/06/2018

ניתןח FESS

האם ניקוי ושטיפת סינוסים של פציאנט מבוגר (77) כתוצאה מסינוסיטיס אודומטוגנית דורש הרדמה מלאה או ניתן לביצוע גם עם הרדמה מקומית +טשטוש?

21/03/2018

לאחר ניתוח fess

היי אשמח לעזרה
עברתי את הניתוח וגם יישור מחיצה לפני שבוע
הגיוני שאני כל בזמן מנוזלת? גם אי אפשר ממש לקנח כמו שצריך.. דבר נוסף ניתוח זה אמור להעלים נחירות?
תודה!

15/03/2018

ניתוח עבור Silent sinus syndrome

האם ניתחם Silent sinus syndrome?
תודה

06/03/2018

ניתוח סינוסים ומחיצת אף

בוקר אור
האם ניתן לטוס לאחר חודש ממועד הניתוח?

12/02/2018

ניתוח סינוסים

שלום , עשיתי היום חמישי האחרון 8.2 ניתוח בסינוסים ורציתי לדעת האם מותר לי כבר לחזור לעשן סיגריות ?

21/01/2018

חשד ל-inverted papiloma

אני בעיצומו של טיפול שיניים שכולל הרמת סינוס ושתלים בלסת העליונה מצד ימין וכעת בבדיקת סיטי התגלה שיש עבוי רירית ורופאת א.א.ג חושדת בהמצאות של inverted papiloma והפנתה אותי לשיקול ניתוח Fess.שאלתי האם להפסיק את הטיפול שיניים וכמה זמן אחרי הניתוח ניתן יהיה לחדש אותו .אני כעת בהפסקה בטיפול לקליטת השתלים והרמת הסינוס ואוכלת בעזרת גשר זמני שמודבק על הדיניים שנותרו ואשר חלקם יעקרו בעתיד .אנא תשובתכם בהקדם

02/01/2018

אשפוז

כמה זמן אורך האשפוז לאחר הניתוח?

02/01/2018

עשיתי ניתוח סינוסים ביום 27/12

רציתי לדעת כמה זמן האף סתום.קשה לישון
אין הרבה דימום כבר.אני עושה שטיפות מי מלח בספרי.,אחרי כמה זמן אוכל לשחות בבריכה אני שוחה חתירה עם ראש בתוך המים

.

21/12/2017

לאחר ניתוח fees

מתי להתחיל שאיפות

05/12/2017

כאב בגשר האף מפנים וכאב בעין

שלום
בבדיקת MRI נימצא : עיבוי רירית בסינוסים מקסילרים ובתאי האתמואיד
האם ממצאחם אלו מסבירים את קשר הכאב באף ובעין
תודה
מנחם

03/12/2017

אני בת 25 נשואה שצריכה לעבורטיפול קלה עקב פגיעה בעיניים

לא ידוע לי באיזה טיפול מדובר היות שיש לי בעיה בנשימה בעת השינה מה עלי לעשות יכול להיות שהבעיה זה בגלל סינוסים שיש לי באף רציתי לשאול לאיזה רופא אני צריכה ללכת לפני שמתחילים את כל הפרצודורה של העיניים תודה רבה!!!
בעבר אמרו לי שזה יעבור אבל זה עוד לא עבר מה אני צריכה לעשות כדי שיהי לי נשימה טובה יותר…. מחכה לתשובה תודה רבה!!!!!!!

03/12/2017

אני בת 25 נשואה שצריכה לעבורטיפול קלה עקב פגיעה בעיניים

לא ידוע לי באיזה טיפול מדובר היות שיש לי בעיה בנשימה בעת השינה מה עלי לעשות יכול להיות שהבעיה זה בגלל סינוסים שיש לי באף רציתי לשאול לאיזה רופא אני צריכה ללכת לפני שמתחילים את כל הפרצודורה של העיניים תודה רבה!!!
בעבר אמרו לי שזה יעבור אבל זה עוד לא עבר מה אני צריכה לעשות כדי שיהי לי נשימה טובה יותר…. מחכה לתשובה תודה רבה!!!!!!!

03/12/2017

אני בת 25 נשואה שצריכה לעבורטיפול קלה עקב פגיעה בעיניים

לא ידוע לי באיזה טיפול מדובר היות שיש לי בעיה בנשימה בעת השינה מה עלי לעשות יכול להיות שהבעיה זה בגלל סינוסים שיש לי באף רציתי לשאול לאיזה רופא אני צריכה ללכת לפני שמתחילים את כל הפרצודורה של העיניים תודה רבה!!!
בעבר אמרו לי שזה יעבור אבל זה עוד לא עבר מה אני צריכה לעשות כדי שיהי לי נשימה טובה יותר…. מחכה לתשובה תודה רבה!!!!!!!

28/11/2017

חום

קראתי בעיון את המאמר וראשית ברצוני להודות למחבר
אתם עושים עבודת קדש ישר כח
שמי אלי ואני בן 60 בדרך כלל בריא.
כרגע אני בשלבי החלמה כשבעה ימים לאחר הניתוח
לפני כ- 10 שנים עברתי הרמת סינוס ושתלים בסינוס שטופל. וב- Ct ניתן להבחין בשני השתלים המצויים בסינוס. בהתייעצות עם פרופ׳ המומחה לפה ולסת הומלץ להוציא את השתלים מהסינוס. לעומת זאת הרופא א.א.ג שניתח אותי ונחשב למומחה גדול בתחום לא המליץ לגעת בשתלים.
כמו כן לפני הניתוח לא סבלתי מלחץ דם, ובחדר ההתעוררות הלחץ דם קפץ ל- 240.
כמובן ייצבו את לחץ הדם ושוחררתי לביתי לאחר יום אישפוז. רופא המשפחה נתן לי נורמיטן 25 מ״ג ואכן זה ייצב אותי
שאלותיי
א. מה דעתך בנוגע לשתלים
ב. האם תופעת הלחץ דם ידועה במצב כזה, והאם הכאבים הקלים והחום המתון משפיעים גם על הלחץ דם
תודה מראש ובריאות לכולם

11/10/2017

ניתוח fess

עברתי ניתוח לפני יומיים..
מתי אוכל לחזור לעשן

25/09/2017

טיסה לאחר ניתוח לשטיפת סינוסים

אני בן 60 ואמור לעבור ניתוח לשטיפת סינוסים . האם קיימת מגבלת טיסה לאחר הניתוח ?
האם ניתן לבצע טיסה קצרה בשמי הארץ?

25/09/2017

טיסה לאחר ניתוח לשטיפת סינוסים

אני בן 60 ואמור לעבור ניתוח לשטיפת סינוסים . האם קיימת מגבלת טיסה לאחר הניתוח ?
האם ניתן לבצע טיסה קצרה בשמי הארץ?

11/09/2017

ניתוח fess

היי,
רציתי לשאול מספר שאלות:
1) מה הסיכוי באחוזים לעשות הרדמה מקומית ומה הסיכוי באחוזים לעשות הרדמה כללית.
2) אני באופן אישי לא מריח ריחות, יכול להיות שזה בגלל הסינוסים?.
3) אתה יכול בבקשה להסביר לי מה אני מרגיש אם אני עושה הרדמה מקומית.

29/08/2017

עיבוי רירית בסינוסים מקסילרים ובתאי אתחואיד

האם עיבוי רירית בסינוסים מקסילרים ובתאי אתחואיד
יכולים לגרום לכאבים בגשר האף ובעיין

03/08/2017

סינוסים עם חום

היי, אני סובלת מסינוסים חוזרים, הפעם גם עם חום שאינו יורד (39+) וכאבי ראש , ברנטגן – סינוסים מקסילריים ללא פלסים, סינוסים פרונטליים אינם מפותחים- השוו לצילום קודם ויש שיפור, קיבלתי אניביוטיקה ציפרדקס פעמיים ביום+ סינופד, אך עברו 5 ימים וחום אינו יורד, אני אובדת עצות….הם להפסיק את האנטיביוטיקה על דעת עצמי….(הרופא אומר להמשיך, אבל זה מוזר לי שיש חום), האם ניתוח הוא המוצא האחרון?
תודה

06/05/2017

פוליפים באף

לאבא שלי בן 67 יש אבחנה של פוליפים באף על ידי רופא אף אוזן גרון.הוא עשה ניתוח בבית חולים קפלן של הוצאה חלקית ועכשיו מצב החמיר.הוא מתקשה לנשום. בית חולים בלינסון מושכים את הניתוח, לא ברור מאיזה סיבה. יכול להיות שלא יעשו בכלל. בינתיים הוא סובל ולא ישן טוב בלילות כי לא נושם טוב. מה אפשר לעשות?

02/04/2017

נתוח סינוסים וישור מחיצה

עברתי לפני 3 שנים ניתוח fees וישור מחיצה עקב סינוסיטיס ,מאז כל הזמן מלא הפרשות מוגלתית מהאף והגרון ,בשנה ראשונה עברתי שאיפת הפרשות פעמים ,כל תקופה נותן לי הרופא טיפול אנטיביוטי במשך כשבועיים עוזר לי לתקופה קצרה בלבד ,לפעמים מאבדת חוש הריח והטעם ,לפעמים יש לי טפטוף לא רציני מהאף ,כל הזמן משתמשת בשטיפות מי מלח שעוזרים מעט ,מה הפתרון ,מה אפשר לעשות ?? הנתוח עזר לי מבחינת כאבי הראש וסתמיות האף ..

15/03/2017

לאחר הניתוח….

שלום רב,
לפני יומיים עבר את ניתוח ה face בהרדמה כללית וכיום בהחלמה בבית. אכן האף “סתום” עם הפרשות דמיות קלות, לא שותה או אוכל חם וכן לא מתקלח במים חמים.
שאלתי היא האם מותר לי לעשן (ידוע שסיגריות לא בריא ואסור ומסוכן וכו’, אך העובדה כי מעשן והשאלה, האם יכול להשפיע על הפנים?
כמו כן, האם לאחר הניתוח, בשלב מאוחר יותר, תפסיק הרגשת ה”צינון” הקבועה, חוש הריח ישתפר, ויפסיקו הקול המאונפף והנחירות?
תודה רבה

24/12/2016

מקלחת ?

עברתי לפני כ 3 שבועות ניתוח קוסמטי + רפואי של הסרת פוליפים וfess רציתי לדעת האם מותר להתקלח עם מים חמים ממש ואם לא אז אחרי כמה זמן אפשר ?

27/11/2016

ניתוח סינוסים – הרדמה

האם בניתוח לניקוז סינוסים בהרדמה מלאה יש צורך בהנשמה?

11/08/2016

מתי אוכל לקנח את האף?

עברתי ניתוח FESS לפני כמעט חודש והאף עדיין מלא בהפרשות ואמרו לי לשטוף את האף במי מלח לתקופה מסויימת, אך לא אמרו לי מתי אוכל לקנח את האף בעצמי?

11/07/2016

אחרי ניתוח FESS

לפני כ- 5 חודשים עשיתי ניתוח FESS חודשיים אחרי הניתוח הרגשתי טוב, אך לפני כמה חודשים אני לא מפסיקה לקנח את האף, אני מרגישה שיש לי כל הזמו גודש באף שאני גם לא מצליחה לקנח כמו שצריך, וכל פעם אני חייבת טישו לידי כי הנזלת לא מפסיקה,
האם זה תקין???

11/07/2016

אחרי ניתוח FESS

לפני כ- 5 חודשים עשיתי ניתוח FESS חודשיים אחרי הניתוח הרגשתי טוב, אך לפני כמה חודשים אני לא מפסיקה לקנח את האף, אני מרגישה שיש לי כל הזמו גודש באף שאני גם לא מצליחה לקנח כמו שצריך, וכל פעם אני חייבת טישו לידי כי הנזלת לא מפסיקה,
האם זה תקין???

12/05/2016

ניתוח פס

לפני שבוע עברתי ניתוח פס כעת התנפחה השפה העליונה יד כאהים באסור האם ללכת למיון

10/05/2016

מי מלח SINU AIR

עשיתי מספר ניתוחי FEZ כיום אני מנקה את הסינוסים עם מכשיר SINU PULSE היכן אני יכול לרכוש סכיות המלח בתודה מראש על תשובתכם
דני בן אריה 0548099639

07/05/2016

סינוס ימני חתסום

בבדיקת סיטי התברר כי הסינוס היניה חסום באוצו צעת התבצה הרמת סינוס והשתלת עצם לשם השתלת שינים

07/05/2016

סינוס ימני חתסום

בבדיקת סיטי התברר כי הסינוס היניה חסום באוצו צעת התבצה הרמת סינוס והשתלת עצם לשם השתלת שינים

07/05/2016

סינוס ימני חתסום

בבדיקת סיטי התברר כי הסינוס היניה חסום באוצו צעת התבצה הרמת סינוס והשתלת עצם לשם השתלת שינים

29/04/2016

מדוע ניתן פרדניזון מיד לאחר הניתוח?

היי, עברתי את הניתוח ועלי לקחת פרדינזון ל5 ימים. התופעות לוואי והסכונים של פרדניזון די נוראיים. רציתי להבין טוב יותר מדוע נרשמת התרופה? האם כדי לדכאעת דלקת טבעית של הגוף באזור המנותח (בצקות וכו׳).

מה הסיכונים בהמנעות מנטילת פרדינזון אחרי הניתוח, או נטילתו לתקופה קצרה יותר.

22/04/2016

לעשות ניתוח על סינוסיטיס או להשאיר כמו שזה.

שלום, שמי שירי בת 28 כבר שנים שאני סובלת מסינוסיטיס, אנטיביוטיקה לא עזר לי והיום הרופא אמר לי שהפתרון היחיד זה ניתוח, אני מאד מפחדת מניתוח והשאלה שלי האם מסוכן להשאיר את זה כמו שזה או חייבים לטפל בזה?
תודה

24/01/2016

סינוסים

עברתי ניתוח fess לפני שבוע וחצי ועדיין אין לי חושי ריח וטעם האם הדבר נורמאלי אבקש תשובה מודה לכם מאד .ניסים

18/01/2016

תופעות לוואי לאחר ניתוח FESS

כשבוע לאחר ניתוח FESS, התחלתי לסבול מתופעה של התעוררות מהשינה באמצע הלילה, עם תחושת חרדה.. ולא יכולתי לחזור לישון… לאחר הניתוח בהנחיית הרופא קיבלתי כדורי סטרואידים.. פעם ביום למשך 5 ימים שני כדורים של 20 מיליגרם לאחר חמישה ימים כדור וחצי, לאחר 5 ימים נוספים הורדה לכדור ולאחר 5 ימים לחצי כדור.. שאלתי היא האם כדורי הסטרואידים הם הגורם לחוסר שקט ולהתעוררות בלילה?

04/09/2015

מתי אחזור להריח?

היי, עברתי ניתוח לפני יומיים, קראתי לגבי ההחלמה, אך מה לגבי מועד החזרה להריח? מתי זה צפוי?

25/07/2015

שטיפות האף אחרי ניתוח

האם יש הבדל בין שטיפות מנחיר לנחיר לבין שטיפות לכיוון הגרון?

09/07/2015

נחיר שמאלי פצוע וכואב שבועיים לאחר ניתוח fess

עברתי לפני שבועיים ניתוח fess. דברים טובים קרו. חוש הריח התחיל לחזור והטעמים, אבל בנחיר שמאל המשיך והחמיר כאבים חריפים מאוד שהקרינו לעין שמאל ולכל איזור שמאל. בדיקה של מומחה אף אוזן גרון גילתה שהשטיפה במי מלח עשתה נזק גדול בנחיר השמאלי משום שיש שם עדיין גלדים פצועים שנשארו פתוחים מהכריתה של הפוליפים, כמו פצע ענק פתוח ומי המלח רק החמירו את המצב. ניתן לי טיפות עיניים אנטיביטיות (דקסאמיצין) ומשחה אנטיביוטית. שמקלים על הכאבים זמנית. מה עושים מעבר לכך ? כיצד ניתן לדעת אם מתפתח זיהום, וכיצד להביא להחלמה של אותו פצע פתוח בחלל האף ?

09/07/2015

נחיר שמאלי פצוע וכואב שבועיים לאחר ניתוח fess

עברתי לפני שבועיים ניתוח fess. דברים טובים קרו. חוש הריח התחיל לחזור והטעמים, אבל בנחיר שמאל המשיך והחמיר כאבים חריפים מאוד שהקרינו לעין שמאל ולכל איזור שמאל. בדיקה של מומחה אף אוזן גרון גילתה שהשטיפה במי מלח עשתה נזק גדול בנחיר השמאלי משום שיש שם עדיין גלדים פצועים שנשארו פתוחים מהכריתה של הפוליפים, כמו פצע ענק פתוח ומי המלח רק החמירו את המצב. ניתן לי טיפות עיניים אנטיביטיות (דקסאמיצין) ומשחה אנטיביוטית. שמקלים על הכאבים זמנית. מה עושים מעבר לכך ? כיצד ניתן לדעת אם מתפתח זיהום, וכיצד להביא להחלמה של אותו פצע פתוח בחלל האף ?

24/06/2015

הכנה לניתוח והנחיות לאחר ניתוח fess פוליפים

מאלו תוספים או סוגי מזון יש להימנע לפני הניתוח ומדוע? שמעתי שאסור לקחת אומגה 3 או לאכול דגים שיש בהם אומגה 3 לפני הניתוח, ג’ינג’ר. מדוע? האם יש עוד?
ממה יש להימנע לאחר הניתוח? מהן ההנחיות להתנהלות לאחר הניתוח? למשל ,מתי מותר לחזור להתעמל? האם יש סוגי התעמלות או תרגילים שאסור לבצע לאחר הניתוח? מה מותר לאכול לשתות? ….

תודה רבה

16/05/2015

ניתוח FESS דו צדדי מורכב

שלום רב,
איך מערכת הניווט מגנה עליי בזמן הניתוח ?
איך נעשה חיבור ההתראה לרופא להיזהר מהתקרבות לאזורים מסוכנים עיניים קרום המוח ?

13/05/2015

ניתוח

שלום,
אני עתיד לעבור ניתוח קונכיות ושטיפת סינוסים.
מה הם הסיבוכים לניתוח ומה בדיוק עושים בניתוח?

24/04/2015

סטרואידים לפני ניתוח סינוסים

אני לפני ניתוח סינוסים והרופא המליץ לי על לקיחת סטרואידים 40 מ”ג ביום כשבוע לפני הניתוח. האם זה הכרחי?חוששת מתןפעות לוואי? אי אפשר לקחת רק 20? נתן לי עם זה לוסק

12/04/2015

כאבי ראש אחרי הצטננות שנה אחרי ניתוח FESS

שלום רב,
לפני כשנה עברתי בהצלחה ניתוח FESS וההחלמה היתה מצוינת. לפני כשבוע, כשנה אחרי הניתוח, הייתי מצוננת עם שפעת ודלקת בגרון, קיבלתי אנטיביוטיקה, וזה כבר הסתדר, אבל מאז כבר כארבעה ימים יש לי כאבי ראש נמשכים באזור הסינוסים. האם זה סביר? האם אני צריך לעשות משהו מיוחד בנדון (תרופות או משהו דומה)? או שזה יעבור מעצמו?

28/12/2014

כאבי ראש לאחר ניתוח סינוסים

שלום, לפני 10 ימים עברתי ניתוח סינוסים והקטנת הקונכיות. בימים 5 ימים אחרונים אני סובלת מכאבי ראש, עייפות, כאבי עיניים. האם זה מצב תקין? מתי זה אמור לחלוף? תככנתי כבר לחזור לעבודה, כי אף שלי כבר נושם חופשית ואין גודש.

14/12/2014

ניתוח פוליפים

שמי ניסים גינון בן 53
לפני שלוש שנים עברתי ניתוח פולפים באף לאחר תקופה קצרה פחות משנה שוב האף היה סתום
היום אני שוב אחרי ניתוח פוליפים בתאריך 8/12/14 אני לוקח קבוע כדור טלפאסט לאלרגיה
סובל מעצי הדר. חתולים, קרדית אבק הבית, דשא,
אני עובד ביקב ונתקל בכל מיני חומרים כימיים כמו גופרית וחומצות למיניהם
רצית לדעת איך להשמר שלא יחזור שוב

26/11/2014

סינוסיטיס כתוצאה מהשן

שלום,
לפני כמה שנים עברתי טיפול שורש שלא הצליח, כתוצאה מהטיפול יצאו לי אפססים מעל השן והייתי לוקחת המון אנטיביוטיקות, עם הזמן החליטו לעקור לי שורש אחד אך גם זה לא עזר.
לפני כמה חודשים עקרתי את השן, האיזור היה מודלק. בזמן האחרון התחלתי לסבול מכאבים באיזור בפנים שמעל השן העקורה ואני מרגישה גם לחץ בעין. כל זה מופיע רק בצד השמאלי של הפנים איפה שהייתה השן

הייתי אצל אף אוזן גרון והיא אמרה לי לבצע שטיפות אף עם מי מלח אך זה לא עוזר

מה עליי לעשות אשמח לייעוץ

16/11/2014

סינוסיטיס כרונית ופוליפים

שלום,
לאחר שנתיים – שלוש שלא סבלתי מסינוסיטיס, לאחרונה הכאבים חזרו וטיפול אנטביוטי + סטירואידים + טיפות אף לא עזרו (בפעם הראשונה). הופניתי לביצוע CT כאשר הממצאים הם: ”באנדוסקופיה ניראת סטיה גלית שלמחיצת האף ל-2 הצדדים, המיאטוס האמצעי בשמאל פתוח ויבש, בימין המיאטוס האמצעי חסום ע”י פוליפ בצקתי שאינו חורג משולי הקונכיה השמאלית”. מה שמטריד אותי זה בעיקר הפוליפ, או יותר נכון סיבוכים שיכולים להתפתח עם הזמן או חס וחלילה שמדובר בפוליפ סרטני. מבחינת איכות חיים, אני סובל מכאבי ראש, אבל לא משהו שאני כרגע לא יכול להתמודד איתם עם אחת ל…אדוויל ג’ל / דומיו. בהתאם למה שתיארתי / החששות שלי, האם חשוב שאני אעשה את ניתוח ה- FESS בהקדם או שלהיות בביקורת על הפוליפ אחת לכמה שנים מול רופא א.א.ג זה מספיק?

05/10/2014

עלויות הטיפולים

האם יש השתתפות של קופות החולים בעלויות הטיפולים שאתם מבצעים? אני אישית חבר בקופת חולים כללית.

14/08/2014

ליחות מרובות לעיתים דמי לאחר ניתוח סינוסיטיס

שלום!
לפני כחודשיים עברתי שטיפת fess,ישור מחיצת האף והסרת פוליפים.
בכללית יש שיפור.והנזלות פסקו.אולם אני עדיין מוציא הרבה ליחה לעיתים עם דם.
האם זה תקין?כמה זמן אמור לעבור עד שזה יפסק?מה הסיבה שבמקום הנזלת אני עם
תופעה זו?יש לציין שחוש הריח שלי לא השתפר.

11/08/2014

שלום

שלום שמי ליאור אני סובל מהסינוס כרוני זה מתבטא בנזלת ירוקה מנחיר שמאלי ולאחרונה זה החמיר כי התחילו לי כאבים חזקים בשינים בצד שמאל אני שותה אופטלגין מס פעמים ביום אלו כאבים ממש חזקים ברצוני לציין כי לפני שבוע עברתי ניתוח מחיצת אף בצד שמאל כי היה לי ממש סטיה הניתוח עבר בשלום אני נושם טוב אבל מה אני עושה עם הכאבים של השיניים ויש לי מוגלה כבר קרוב לשנה עוד מעט בנחיר השמאלי אוגמנטין לא עזר לי כלל אני ממש סובל דוקטור אני שמח שעברתי ניתוח אחד. בשלום אבל מה עכשיו מה עלי לעשות אשמח לתשובה תודה

11/08/2014

שלום

שלום שמי ליאור אני סובל מהסינוס כרוני זה מתבטא בנזלת ירוקה מנחיר שמאלי ולאחרונה זה החמיר כי התחילו לי כאבים חזקים בשינים בצד שמאל אני שותה אופטלגין מס פעמים ביום אלו כאבים ממש חזקים ברצוני לציין כי לפני שבוע עברתי ניתוח מחיצת אף בצד שמאל כי היה לי ממש סטיה הניתוח עבר בשלום אני נושם טוב אבל מה אני עושה עם הכאבים של השיניים ויש לי מוגלה כבר קרוב לשנה עוד מעט בנחיר השמאלי אוגמנטין לא עזר לי כלל אני ממש סובל דוקטור אני שמח שעברתי ניתוח אחד. בשלום אבל מה עכשיו מה עלי לעשות אשמח לתשובה תודה

22/07/2014

האם ניתוח יעזור לי?

אני סובלת שנים רבות מדלקות חוזרות בסינוסים קיבלתי כבר את כל סוגי האנטיביוטיקה הקיימים והתרסיסים ישנה הקלה זמנית ושוב זה חוזר על עצמו זה מתבטא בכאבי ראש חזקים נזלת גם מוגלתית וגם רגילה גם בקיץ וגם בחורף התופעה חוזרת על עצמה מיותר לציין שאיכות החיים שלי נפגמת שלשום שוב אותם תופעות אבל הפעם בעוצמה של כאבי ראש עזים ביותר הגעתי למיון ושם עשו לי CT U והממצאים “נפיחות הרירית בפלסים בסינוסים המקסילריים דו צדד סימני סינוסיטיס
הצללה חלקית של תאים אטומואידלים,נפיחות הרירית בסינוסים ספנואידלים דן צדדי

צוות האתר

שלום מלי, 

ע"פ עבודות וסקרי איכות חיים, השפעת השלילית של דלקת סינוסים כרונית על איכות החיים גבוהה יותר ממחלות לב וריאות כרוניות.

הטיפול ברינוסינוסיטיס כרונית הוא בראש ובראשונה תרופתי שמרני. במידה וטיפול זה אינו מספק את שיפור הרצוי וסבלך הינו כפי שאת מתארת יתכן וצריך "לעלות מדרגה" ולטפל ע"י ניתוח סינוסים ( FESS) .  


בברכה,
צוות האתר
20/07/2014

האם חובה לעשות ניתוח סינוסים?

שלום
כל חללי הסינוסים שלי מלאים בפוליפים.
לא סובלת משום כאבים, האף פתוח, אין לי כאבי ראש, לא לחץ בעיניים.
הרופא המטפל המליץ על ניתוח כי סבלתי מדלקת חריפב באף שלא אישפרה נשימה דרך האף,בטיפול עם אנטיביוטיקה וסטרואידים נפתח לי האף.
לפני כ18 שנים עשיתי 3 ניתוחי פוליפים.
מה המלצתכם?

בתודה
זהבית אורלב

צוות האתר

שלום זהבית, 

ניתוח סינוסים הוא אחד הכלים הטיפוליים ומטרתו, בדומה לטיפול השמרני, לשפר את איכות חייך. 

כפי שאני מבין כבר עברת מספר ניתוחים בעבר כך שאת מבינה שמדובר במחלה בעלת אופי כרוני שעיקרון המוביל  בטיפול בה הוא ניהול נכון לאורך השנים. 

אם אינך סובלת מספיק, מימלא לא נדרש שינוי ולכן התשובה ברורה לא? 


בברכה,
צוות האתר
22/06/2014

ניתוח אף רפואי וקוסמטי

הי דוקטור אני שבועיים וחצי אחרי ניתוח אף רפואי בסינוסים וקוסמטי יש לי כמה שאלות
1.מותר לחייך רגיל או שזה מזיק לתפרים ובכלל?
2.מותר להתקלח במים רותחים בפנים?(אתמול התקלחתי וקמתי עם נפיחות ואדמומיות זה מזה אולי?)
3.למרות שירד חלק גדול מהנפיחות אחרי שבוע וחצי עדיין הוא מאוד נפוח והנחיריים כבר במשך שבועיים לא סימטריות ולא משתנות..זה אמור להסתדר? זה מאוד מלחיץ אותי…
תודה רבה.

צוות האתר

שלום ספיר 

מותר לחייך ואף רצוי . אין לשטוף את הפנים במים "רותחים" - אין יכול לחשוב על עוד כמה סיבות חוץ מניתוח

הבצקת לאחר ניתוח חולפת בהדרגה , לעיתים לא באופן סימטרי במשך מספר שבועות. התוצאה הסופית נבחנת רק לאחר חלוף הבצקת , כחודש  ולעיתים מעט יותר. 


בברכה,
צוות האתר
24/03/2014

תקופת המנוחה

שלום,

האם ניתן לבצע סקי ( מתון) כשבועיים וחצי אחרי ניתוח fess ? מדובר בפעילות קלה יחסית ( אני ספורטאית )

צוות האתר

שלום גל 

אין לכך מידע מובהק וברור. כל רופא נוהג מעט שונה . אני ממליץ על חודש המענות מפעילות גופנית מאומצת. 

סקי נחשב לפעילות מאומצת 

 


בברכה,
צוות האתר
31/01/2014

סינוסיטיס שחוזר על עצמו

שלום,
אני סובלת מסינוסיטיס לעיתים קרובות, בעיקר במהלך החורף.
כאשר אני בריאה אינני סובלת מהפרעות בנשימה. יחד עם זאת, כל התקררות שלי מלווה בניפוח סינוסים וכן בסינוסיטיס (שלרוב עובר מעצמו ואין צורך בטיפול אנטיביוטי).
הדבר חוזר על עצמו כבר כמה שנים (למרות שאני מקפידה לעשות חיסון נגד שפעת).
כשאר הלכתי לרופא אא”ג הוא אמר לי שמחיצת האף שלי עקומה ובגלל זה כל הבעיות.
השאלה שלי היא – מה יכולה להיות הסיבה – האם זו בהכרח מחיצת האף או שיכולה להיות גם סיבה אחרת? איך ניתן לברר זאת?
האם יש ניתוח שיכול לעזור לי להתגבר על הבעיה?
אודה מאוד לעזרה…

צוות האתר

שלום מוריה, 

ארועי צינון וירלי המערב את האף והסינוסים בעונת החורף הינה תופעה שכיחה והטיפול בדרך כלל ,כפי שאת מציינת, הינו סימפטומטי. 

כחלק מתופעת הצינון, הרירית בחלל אף מרחבת ומפרישה ביתר. במצב של חלל אף "רגיל" , קיים רווח גדול יחסית עבור התרחבות הרקמה. כאשר קימת סטית מחיצה מטבע הדברים החלל צר יותר. לכן הסימפטום של גודש והפרעה בנשימה יופיע מהר יותר. 

הצורך בטיפול נובע מחריפותם של התסמינים ומידת הפגיעה באיכות חיים. במידה והתחושה קצרה בזמן ואינה פוגעת משמעותית בשיגרה, ניתן לטפל בטיפול תרופתי תומך. במידה והנ"ל מציק מאוד ונמשך זמן ממושך לאחר חלוף הצינון, ניתן לשקול טיפול כירורגי לשם הרחבת המעבר בחלל האף. הניתוח נקרא SMR ולעיתים מוסיפים גם הקטנת קונכיות : MUCOTOMY


בברכה,
צוות האתר
31/01/2014

לנתח או לדחות

אני מועמד לעבור ניתוח סינוסיטוס(fess).אני חושש מהניתוח.ברצוני לדעת האם זה הכרחי או שניתן לדחות זאת לעוד מספר שנים.
ברצוני להביא תוצאות של 3 בדיקות סי.טי:

1.סי.טי מח(1.10.2013)
”ממצאים במערות הפנים היכולים להתאים לסינוסיטיס חריפה,בהחמרה בהשוואה לבדיקה הקודמת”(2008).

2.סי.טי. סינוסים(29.4.2011)
”ממצאים יכולים להתאים לסינוסיטיס כרונית עם חסימת חלל האף”.

3.סי.טי מח(30.12.2008)
”ממצאים המתאימים לסינוסיטיס חריפה משמאל”.

האם לפי 3 הבדיקות שנעשו מאז 2008 הממצאים מעידים על החמרה ושעלי לעבור ניתוח fess ללא שום דיחוי,
או שניתן לוותר על הניתוח ואפשר לחיות עם זה מבלי שזה יסכן אותי שהדלקת תגיע למח או לעין???

צוות האתר

 

שלום חנן, 

ככלל רינוסינוסיטיס נחלקת למחלה חדה , שמקורה זיהום, ומחלות כרוניות. ע"פ נתוני ההדמיה שאתה מציג יתכן והמקרים הם החמרות חדות על רקע כרוני כלומר זיהום חוזר בנוכחות מחלה כרונית. 

הסיכון לסיבוכים ממחלה חדה כפי שאתה מתאר קימים אך נדירים מאוד. בדר"כ אבן הבוחן לשיקול ניתוח היא מידת הפגיעה באיכות החיים שלך סביב ארועים אילו. 

במידה וקימת פגיעה ניכרת באיכות חיים , השימוש בגישה הכירורגית כאמצעי טיפולי היא רלוונטית ומומלצת. במידה ואיכות החיים שלך בדר"כ טובה, ניתן לשקול טיפול שמרני והתיחסות פרטנית בכל החרפה. 

והמלצה נוספת, תפסיק לבצע כל כך הרבה CT. 

 


בברכה,
צוות האתר
21/01/2014

בעייה כרונית של דלקות סינוסים, נזלת כרונית וקושי בנשימה

מבקשת עצה, סיוע, או הפנייה.

שנים רבות אני סובלת מדלקות חוזרות ונשנות של סינוסים, נזלת כרונית שבעצם מזה 20 שנה לא פסקה אפילו פעם אחת, וקושי גדול מאוד בנשימה בעיקר בלילה דרך האף כתוצאה מכך אני מרגישה יובש בפה המאלץ אותי לשתיית מים בלילה וריצה לשירותים לעיתים תכופות. פעמיים עשיתי ניתוח לפתיחת נתיב אויר והזזת מחיצת האף אך לצערי המצב חזר לקדמותו מבלי שהיתה כל הקלה אפילו יום אחד. הייתי רוצה המלצה על מומחה אליו ניתן להגיע להתייעצות תודה ו יום מקסים מירי

צוות האתר

שלום מירי, 

את מתארת קושי בנשימה דרך האף והנ"ל יכול לנבוע ממספר גורמים :

א. מעבר לא אחיד באף היכול לנבוע ממחיצה שאינה ישרה ( עבור הנ"ל אני מבין שהומלצת ועברת ניתוחים)  

ב. הגדלה של קונכיות תחתנות על רקע גרוי אלרגי או גרוי ממקור הנקרא "וזומוטורי" כלומר גרוי יתר של כלי הדם הגורם להרחבת רקמה הקונכיות בחלל האף. 

ג.מחלת רירית כרונית כמו במקרים של אף פתוח מידי הגורם להפרשה יבשה וזיהום חוזר המתרכז בחלל האף ומפריע בנשימה.

על פי התאור של הקושי בנשימה בלילה, מצבך מתאים יותר למקור השני. לא ברור אם בניתוח בוצעה גם הקטנת קונכיות אך בכל מקרה צריך לבחון את מצב האף כדי לתת לך אומדן מלא של תפקודו. 

כל התאור הנ"ל אינו קשור למחלת סינוסים כרונית. למעט ההפרשה הכרונית , ביטוי של מחלת סינוסים כרונית שונה לגמרי ( ואני מבין שאין לך פוליפים באף ). השאלה של מעורבות הסינוסים יכולה להבחן ע"י ביצוע CT מערות פנים. 

היות ואת סובלת מבעיתך זמן ממושך אני מניח שניסית טיפול במשאף אפי ושטיפות אף עם מי מלח אך חשוב לציין שטיפול כזה צריך להתבצע בעקביות . אם לא נהגת כך , חזרי לטיפול זה. 


בברכה,
צוות האתר
30/10/2013

ניתוח FESS להוצאת פוליפים.

לפני כ 5 שנים חשתי כי חוש הטעם והריח משתבשים לי, עם הזמן , גם האף נסתם והיה קשה לי לנשום, לפני כ 3 שנים ביצעתי ניתוח FESS להוצאת פוליפים על מנת לשפר את חוש הטעם והריח, אך מלבד זה שהנשימה הוקלה עליי , חוש הטעם והריח לא חזר, והיום איני חש כלל . השתמשתי באנטיביוטיקה ובתרסיסים וכלום לא עזר, היום שוב הוצע לי לחזור על ניתוח זה, משום שהפוליפים חזרו. מה הסיכויים שאצליח להריח ולטעום שוב? מעונין לנסות את כל האופציות לשם כך. מה עוד אני יכול לעשות ? תודה

צוות האתר

שלום יואל,

ע"פ תאורך אני מבין כי אובחנת כסובל מרינוסינוסיטיס כרונית עם פוליפים. זה סוג של מחלת אף וסינוסים הפוגעת בחוש הריח באופן "הולכתי" כלומר, עקב הבצקת ברירית האף ונוכחות הפוליפים, מולקולות הריח מתקשות לפגוש את הקולטנים של עצב הריח ולכן מורגשת הפחתה בעוצמת הריח עד לעיתים העלמות מוחלטת.

מצב זה כאמור הוא בעל אופי כרוני והקלה או החרפה מתאימה למידת הגודש והבצקת באף. התרסיסים שקבלת , קרוב לודאי שהינם מהסוג הסטרואידלי. לעיתים כדי לשפר את המצב ניתן להוסיף טיפול סטרואידים דרף הפה או בזריקה לשריר. ניתוח להקטנת המסה הפוליפואידית באף וחשיפת אזור עצב הריח בדר"כ יחד עם טיפול תרופתי מלווה, יכול גם הוא לשפר את המצב אך אין זה כלל מוחלט ולעיתים עדיין חוש הריח אינו משתפר באופן מספק.

מומלץ לפנות ליעוץ אצל רופא אא"ג אשר לאורך זמן יכול להתאים לך טיפול ממגוון האפשרויות לטיפול כרוני ולאורך המעקב לבחון את מידת חזרת חוש הריח.  


בברכה,
צוות האתר
29/10/2013

ניתוח שטיפת סינוסים!

אחי עבר את הניתוח לפני שנים ואמר שבנוסף לניקיון פתחו לו פתח אויר מחלל האף לחלל הפה והדבר עזר לו מאוד בקטע של נזלת וליחה מרובה!
אני סובל מנזלת ובעיקר מליחה רבה שמפריעה לאיכות חיי ואיכות השינה שלי!
האם ניתח כמו של אחי יכול לעזור לי?

צוות האתר

ראה תשובה אישית 


בברכה,
צוות האתר
16/09/2013

כאבים באף לאחר ניתוח סינוסים

שלום, רציתי את עזרתך כי אני מעט לחוצה. שמי לילך ואני בת 24, עברתי ניתוח להרחבת הסינוסים, הקטנת הקונכיות ויישור המחיצה ב1.9.13. מאז הניתוח יש לי תחושה מאוד לא נעימה בשיניים הקידמיות וכאבים באף וזה לא עובר לי. אני מרגישה את הכאבים בעיקר כשאני מקנחת את האף או נוגעת בו, כאב פנימי וזה מאוד מדאיג אותי, האם המצב תקין? אחרי 3 שבועות צריך לכאוב ככה באף? אני ממש בקושי יכולה לקנח את האף ואני מפחדת שאולי פגעתי במחיצה (מדיי פעם במהלך היום אני מרגישה גם את הלחצים באף גם בלי לגעת בו).
בנוסף, אין לי כבר דימומים וגם קרשיי הדם הגדולים הפסיקו אך יש לי עדיין המון ליחה האם הדבר תקין? (אני עדיין מנקה עם מי מלח את האף למרות שהמנתח אמר רק 10 ימים, להמשיך?) אשמח לעזרתך מכיוון שיש לי ביקורת אצל המנתח רק בתחילת אוקטובר. תודה וחג שמח.

צוות האתר

לילך, 

כל מה שאת מתארת אפשרי ותקין. 

התחושה בשיניים תחלוף והיא נגרמת בדר"כ מגרוי עצב בבסיס הקדמי של המחיצה ( מצב שכיח ) 

רגישות ע"ג גשר האף יכולה להמשך גם חודשים וגם היא תחלוף 

אם עדיין קימת הפרשה ומדי פעם פלטה של קרישי דם ו"חתיכות" מהאף הנ"ל מציין כי עדיין לא החלמת לגמרי ושטיפת אף יכולה בהחלט לסייע. את יכולה להמשיך ולשטוף את האף כהבת נפשך 


בברכה,
צוות האתר
14/09/2013

ניתוח לשטיפת סינוסים

שלום רב
לבן של חבר שלי בניירובי קניה עשו ניתוח שטיפת סינוסים הכל עבר בסדר אבל השאירו למנותח צינורית בתוך האף ונאמר להם שאת הצינורית יוציאו לאחר כחודש ימים
הם מאד מוטרדים איך יבוצע התהליך והאם יש סיבוכים לאחר מכן
האם אפשר לקבל פרטים כלליים בלבד על הנושא
תודה ושנה טובה

צוות האתר

ראה תשובתי הקודמת 


בברכה,
צוות האתר
27/08/2013

סינוסיטיס וניתוח שטיפת סינוסים

יש לי סינוסיטיס כרוני כבר כמה שנים ואני סובל מבעיות של נחירות ואני נחנק תוך כדי שינה. האם ניתוח שטיפת סינוסים יעזור להקל על בעיית סינוסיטיס שלי?

צוות האתר

יוסי,

באופן עקרוני הטיפול ברינוסינוסיטיס כרוני הינו טיפול תרופתי או כירורגי ( ניתוח FESS ) 

שטיפת סינוסים תבוצע במקרים של סינוסיטיס חדה שאינה משתפרה. פעולה זו פחות שכיחה כיום ומבוצעת בעיקר לשם נטילת תרבית מחלל סינוס הלחי ( הסינוס המקסילרי)

הנ"ל אינו קשור לנחרה או דום נשימה חסימתי בשינה. 


בברכה,
צוות האתר
11/08/2013

גידול בתעלות סינוסים

כבר כמה שבועות שיש לי לחצים איומים בראש. הלכתי לרופא והוא אמר שתעלות האוזן שלי מעט מודלקת ושגם הסינוסים שלי רכים. אני לוקח עכשיו אנטיביוטיקה ובנוסף לכך יש לי שלשולים ובחילות עם חום גבוה ולחץ דם גבוה. הרופא אמר שהוא מעט מודאג כי זה סינוסיטיס אקוטי השלישי שלי השנה. אני ממש מפחד שיש לי גידול במוח או בתעלות סינוסים. האם זה אפשרי?

צוות האתר

לואי, 

מפניתך אני מתרשם שמתקיים עבורך בילבול מושגים אשר גורם לך להרגיש מבולבל ומודאג.  אני מתרשם שעבורך, נכון יותר לקבל תשובות בפגישה אישית עם רופא אא"ג המתמחה בתחום האף והסינוסים. פגישה אישית תאפשר לרופא לשאול את השאלות הנכונות ולעשות עבורך סדר בדברים. 


בברכה,
צוות האתר
20/07/2013

נשימה מהאף לאחר ניתוח סינוסים

אני 4 ימים לאחר ניתוחfess ויומיים לאחר הוצאת הטמפונים ,שוטף את האף שש פעמים ביום במי מלח לפי הוראת הרופא, הבעייה שעדיין אף סתום ללא אפשרות נשימה דרכו האם זה תקין ותוך כמה זמן אוכל לנשום?

צוות האתר

ערן שלום, 

תחשת הגודש היא תוצאה של הבצקת בתוך חלל האף והפרשת הריר העודפת לאחר הניתוח. היא היא לגיטימית ונורמלית בהחלט ותחלוף בזמן קצר יחסית (בדר"כ במהלך כשבועיים) בעזרת שטיפות האף במי מלח, כפי שאתה נוהג. 

יתכן מצב בו תשטפנה "חתיכות גדולות" מחלל האף והן תיפלטנה ביריקה דרך הפה. אל בהלה, אילו חלקי ריר (מוקוס) וקרשי דם קטנים המתייבשים בחלל האף ונושרים החוצה. זה הוא מהלך טבעי של ניקוי. 


בברכה,
צוות האתר
01/07/2013

ניתוח סינוסים

שלום, אני נמצאת יומיים לאחר ניתוח FESS לשטיפת סינוסים. האף שלי מגורה מאוד ונראה כאילו מתפתחת דלקת באזור הנחיריים. האם שטיפת מלח יכולה לחטא ולטפל באזור? האם זה יכול להזיק מנגד?

צוות האתר

שלום אושרת

התקופה הקצרה לאחר ניתוח סינוסים  או ניתוח אף בכלל מלווה ברגישות מקומית, הפרשה מוגברת לעיתים עם גוון דמי וגודש באף.

שטיפות אף עם מי מלח זה בדיוק הפעולה הנדרשת כדי לזרז את ההחלמה ולהקל על הגודש.

 


בברכה,
צוות האתר
31/05/2013

ניתוח סינוסים

עברתי לאחרונה ניתוח לשטיפת סינוסים ומאז אני סובלת מכאב רב באזור האף ומסביבו לכיוון הלחיים. האם זו תופעת לוואי של הניתוח? או שמא הניתוח לא הצליח וצריך לעשות אחד חוזר?

צוות האתר

שלום, 

האם ל"אחרונה" זה לפני שבועיים או לפני חודשיים ? אם מדובר בזמן הקצר לאחר ניתוח אזי לא ניתן לשלול זיהום חד לאחר הניתוח ולהתאים לך טיפול אנטיביוטי. מאידך, גם הפרשה מרובה ושארית רקמה צלקתית ( רקמה גרנולרית בשפה המקצועית) שנאגרת בחלל האף והסינוסים לאחר ניתוח יכולים לגרום לתחושת מלאות ואי נוחות באף. 

בנוסף, יש לזכור שרינוסינוסיטיס היא מחלה כרונית ויתכן וצריך להתאים לך טיפול תרופתי נוסף כדי לתמוך בתוצאות הניתוח. 

אנא פני לרופא אא"ג המתמתחה במחלות אף וסינוסים כדי למקד את בעיתך


בברכה,
צוות האתר

שאלות נוספות בנושא: ניתוח לשטיפת סינוסים – FESS

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים